Za strażakami z powiatu świdnickiego pracowita noc. W związku z przejściem frontu burzowego połączonego z intensywnymi opadami deszczu musieli oni interweniować 25 razy.

– Minionej doby dolnośląscy strażacy interweniowali blisko 300 razy. Działania dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew i połamanych gałęzi oraz wypompowywania wody z podtopionych posesji i piwnic. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach jaworskim, zgorzeleckim, świdnickim i wrocławskim. W miejscowości Rudzica w powiecie lubańskim doszło do zawalenia się niezamieszkałego pustostanu. Po sprawdzeniu obiektu potwierdzono, iż w środku nie przebywały żadne osoby. W wyniku zdarzeń związanych z pogodą nikt nie został poszkodowany – przekazano w komunikacie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W związku z niedzielną burzą i intensywnymi opadami deszczu strażacy z terenu powiatu świdnickiego interweniowali w sumie 25 razy. – Interwencje dotyczyły w zasadzie całego powiatu. Dotyczyły głównie pompowania zalanych piwnic i posesji, a także paru złamanych drzew – mówi bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Na terenie Świdnicy strażaków wzywano m.in. na ulice: Ofiar Oświęcimskich, Wielecką, Głowackiego, Okrężną, Polną Drogę, Staszica i Sudecką.
– Sytuacja hydrologiczna na terenie województwa jest stabilna. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej utrzymuje podwyższoną gotowość w związku z obowiązującym do godz. 10:00 ostrzeżeniem hydrologicznym 1. stopnia dla wszystkich zlewni rzek w regionie oznacza to, iż możliwe są wzrosty stanów wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo również alarmowych. Szczególna uwaga dotyczy rzek Pełcznicy w Świebodzicach oraz Ślęzy w Białobrzeziu – informują służby wojewody dolnośląskiego.
/mn/
zdjęcia i nagrania nadesłane przez czytelników portalu Swidnica24.pl

2 godzin temu




![Woda wdzierała się do piwnic i garaży. Ulewa sparaliżowała część regionu [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/ulewa_skutki.png)










