Żałoba narodowa po śmierci Papieża Franciszka. W sobotę cała Polska zatrzyma się w ciszy

2 godzin temu

To decyzja o symbolicznym, ale i głęboko emocjonalnym znaczeniu. Prezydent Andrzej Duda ogłosił, iż sobota, 26 kwietnia 2025 roku – dzień pogrzebu Papieża Franciszka – będzie w Polsce dniem żałoby narodowej. W całym kraju opuszczone zostaną flagi, instytucje ograniczą działalność rozrywkową, a wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych zostanie odwołanych lub przełożonych.

Franciszek – papież dialogu i pokory

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia, o godzinie 7:35 w Rzymie, w wieku 88 lat. Jak przekazał Watykan, przyczyną śmierci był udar mózgu i nagła zapaść kardiologiczna. Pogrzeb odbędzie się na placu św. Piotra w Watykanie w sobotę o godz. 10:00. Uroczystościom przewodniczyć będzie kardynał Giovanni Battista Re.

W testamencie papież wyraził wolę, by jego ciało spoczęło w Bazylice Matki Bożej Większej – w skromnym grobie oznaczonym jedynie imieniem „Franciscus”.

Para prezydencka poleci do Watykanu

W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Oficjalne rozporządzenie w sprawie żałoby narodowej wymagało kontrasygnaty premiera Donalda Tuska – została ona już podpisana.

W sobotę flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu, a w całym kraju zaleca się stosowną powagę i rezygnację z wydarzeń rozrywkowych. Wojewodowie mają prawo odwołać zaplanowane imprezy masowe na terenie swoich województw.

Sądecczyzna pamięta

W parafiach całego regionu, w tym w Nowym Sączu, planowane są nabożeństwa żałobne i modlitwy za duszę zmarłego papieża. To czas zadumy nad pontyfikatem, który pozostawił ślad również w Polsce – od Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, przez cichą modlitwę w Auschwitz, aż po niezliczone wezwania do solidarności z ubogimi.

Idź do oryginalnego materiału