„Załóżmy razem czerwone okulary, z nimi nie straszne są żadne koszmary … Orkiestra miłości zagra dziś nam”– to słowa refrenu piosenki, która powstaje w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Jej tytuł nawiązuje do charakterystycznych okularów Jurka Owsiaka – twórcy WOŚP. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku gra na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. W poniedziałek, 13 stycznia w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy udziale operowych muzyków, chórzystów UMB oraz dzieci (także podopiecznych Kliniki), odbyło się nagranie teledysku do tej wyjątkowej piosenki.
Pomysłodawcami i autorami piosenki są osoby na co dzień związane ze środowiskiem artystycznym i medycznym. Tekst napisała Agnieszka Janowicz, zawodowo związana z Operą i Filharmonią Podlaską, prywatnie mama Marysi – dziś 15-letniej dziewczynki, która w 2020 roku zachorowała na ostrą białaczkę. Marysia dzisiaj jest zdrowa – jak mówi jej mama „dzięki niesamowitej pracy, wsparciu i życzliwości lekarzy i pielęgniarek z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK”. Muzykę skomponował Max Fedorov – artysta Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. W powstanie utworu i teledysku zaangażowali się również: lider legendarnego białostockiego zespołu Kasa Chorych Jarosław Tioskow oraz wokalistka Katarzyna Garłukiewicz, którzy zaśpiewali w duecie. Pomysłodawczynią powstania piosenki i teledysku jest dr Małgorzata Sawicka-Żukowska, szefowa Kliniki, inicjatorka szeregu akcji, mających na celu wsparcie i finansowanie leczenia małych pacjentów onkologicznych np. „Opiernicz raka”.
Pomysł i realizacja w mniej niż miesiąc: „Daliśmy radę”
Wspólnym mianownikiem ich działań była chęć połączenia sił w słusznej sprawie oraz potrzeba dodania otuchy najmłodszym pacjentom i ich rodzicom.
Chcemy dalej dawać coś od siebie, bo dostałyśmy tak wiele od innych – mówi Agnieszka Janowicz, autorka tekstu piosenki, mama Marysi.
Uważam, iż dobro musi wracać ponad wszelkimi podziałami. Kiedy miesiąc temu zadzwoniła do mnie Pani Doktor Małgosia Sawicka-Żukowska i podzieliła się pomysłem nagrania piosenki oraz spytała, czy mogłabym napisać tekst, nie mogłam odmówić. Słowa powstały bardzo szybko, bo płynęły prosto z serca. Potem oczywiście, pomimo krótkiego czasu, udało mi się namówić na skomponowanie muzyki niesłychanie zajętego Maxa Fedorova, który również nie wyobrażał sobie, żeby się nie zaangażować w akcję, pomimo ogromu innych obowiązków. Wszystko potoczyło się błyskawicznie – tekst, muzyka, cała organizacja. Teraz nagrywamy teledysk. Trudno uwierzyć, iż to się dzieje, ale… daliśmy radę.
W inicjatywę stworzenia i nagrania piosenki zaangażował się zespół Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej z dr Małgorzatą Sawicką-Żukowską na czele oraz muzycy Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wspólna praca nad teledyskiem była szansą na stworzenie niezwykłej atmosfery, pełnej serdeczności, wzajemnego wsparcia i potrzeby dołożenia swojej cegiełki do największej ogólnopolskiej akcji charytatywnej.
„Załóżmy razem czerwone okulary” z Kliniką Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK – dla WOŚP
Dzięki tej inicjatywie, wyrosłej z serca i talentu ludzi zaangażowanych w pomoc najmłodszym pacjentom, powstała piosenka pełna wiary, solidarności i wdzięczności dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zarówno autorzy, jak i wykonawcy mają nadzieję, iż „Czerwone okulary” staną się muzycznym symbolem nadziei i wsparcia dla wszystkich dziecka i rodzica, którzy wspólnie zmagają się z chorobą nowotworową.
Oficjalna premiera utworu i teledysku już za kilka dni.
Dlaczego onkologia i hematologia dziecięca?
Jak podają organizatorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nowotwory są drugą (zaraz po wypadkach) najczęstszą przyczyną śmierci dzieci w Polsce. Każdego roku na raka zapada tu około 1 100 małych pacjentów, a 3 000 wciąż wymaga intensywnej terapii. Na szczęście, dzięki postępom w onkologii dziecięcej, dziś udaje się wyleczyć ponad 80% chorych, co plasuje nas na poziomie Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.
Współczesne leczenie nowotworów dziecięcych wymaga jednak ogromnych nakładów sprzętowych i diagnostycznych. Dlatego 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – który odbędzie się 26 stycznia 2025 roku – skupi się na wsparciu 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na nowoczesne urządzenia chirurgiczne (laparoskopy, roboty), sprzęt do diagnostyki (MRI, USG) oraz aparaturę dla hospicjów (koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe).
Równocześnie Fundacja WOŚP sfinansuje leczenie nieonkologicznych schorzeń hematologicznych, uznawanych za jedne z najczęściej występujących chorób przewlekłych u dzieci.
Źródło: UMB