Zamek Piastowski w Opolu odbudowany w wersji cyfrowej

3 godzin temu
https://pamietamy.instytutslaski.pl/

Zamek Piastowski w Opolu odbudowany wirtualnie. Rekonstrukcja powstała w oparciu o archiwalne materiały. Model 3D przedstawia bryłę obiektu w jego formie z początku XX wieku z pierwotnym zadaszeniem Wieży Piastowskiej.

– Symbolem miasta jest dziś sama wieża i ratusz. Kiedyś był to zamek, który rzeczywiście wyróżniał się w krajobrazie Opola. Okazało się jednak, iż w zasadzie nie ma materiałów na jego temat. Nie ma żadnych planów, dokładniejszych zdjęć. Jedyny planik zamieszczony był w jednym z niemieckich czasopism, ale dotyczył on skrzydła zbudowanego w latach 1904-1906. Istnieją również tylko dwa zdjęcia wnętrza zamku. Jedno przedstawia mebel, coś co przypomina klęcznik. Na drugiej fotografii uwieczniono wejście do kaplicy zamkowej. Najbardziej dokładne zdjęcia są już z samej rozbiórki zamku. Odtworzenie obiektu było więc niełatwym zadaniem. Musieliśmy też podjąć decyzję, który zamek wybieramy do odtworzenia, ponieważ przez te kilkaset lat przechodził różne przebudowy, pożary, katastrofy. Zdecydowaliśmy się na odtworzenie obiektu w wersji krótko przed rozbiórką. Pokazana jest nie tylko sama bryła, ale całe wzgórze zamkowe, z zarysem między innymi starych szwedzkich bastionów i Wieżą Głodową, która była najstarszym elementem zamku. Model uzupełniony jest o opisy – opowiada historyk, Krzysztof Stecki.

Interaktywny model 3D Zamku Piastowskiego dostępny jest na stornie internetowej Instytutu Śląskiego w Opolu – https://pamietamy.instytutslaski.pl/

W najbliższy poniedziałek, 13 stycznia o godz. 16.30 w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu (ul. Damrota 1, I piętro, sala 106) odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Steckim. W trakcie wykładu pod tytułem „Piksel po pikselu, czyli jak odbudowaliśmy Zamek Piastowski” historyk przedstawi szczegóły projektu.

Na wydarzenie zapraszają Stowarzyszenie RODŁO Opole oraz Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego Opolski Klub Krajoznawców.

Krzysztof Stecki:

Materiały organizatora

Autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału