Rada Powiatu Gostyńskiego na posiedzeniu zwołanym 26 czerwca podjęła uchwałę w sprawie statutu Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu, która wejdzie w życie 19 lipca. To daje dyrekcji możliwość rozpoczęcia działań, przekształcających funkcjonowanie szpitala powiatowego. Z informacji pełniącej w tej chwili obowiązki dyrektora Karoliny Wachowiak wynika, iż oddział noworodkowy i ginekologiczno-położniczy przestaną istnieć. Jednak są zmiany wcześniejszych postanowień dotyczących opieki nad kobietami w ciąży.
W wyniku przekształcania SP ZOZ i reorganizacji funkcjonowania szpitala powiatowego w Gostyniu, instytucja będzie udzielała świadczeń zdrowotnych z zakresu chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii, chirurgii dziecięcej, anestezjologii i intensywnej terapii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, opieki długoterminowej, ale też w zakresie ginekologii. Co prawda oddział noworodkowy i oddział ginekologiczno-położniczy zakończą swoją. Jednak są zmiany wcześniejszych postanowień dotyczących opieki nad kobietami w ciąży i płodem.
Poinformowano o uruchomieniu Wieloprofilowego Oddziału Zabiegowego, który ma rozpocząć działalność od 1 września 2025 roku.
- W ramach funkcjonowania zostanie zapewniony szeroki zakres opieki ginekologicznej, w tym prowadzenie ciąży do 20 tygodnia oraz 24-godzinny dyżur ginekologiczny. Opieka ginekologiczna pozwoli na zachowanie pełnego bezpieczeństwa pacjentek - zapewnia Karolina Wachowiak w oświadczeniu, jakie wydał SP ZOZ w Gostyniu.
Podkreśla, iż początkowo zakładano, iż w ramach funkcjonowania wieloprofilowego oddziału zabiegowego będą udzielane świadczenia ginekologiczne jedynie w trybie planowym. w tej chwili podejmowane są działania zmierzające do pozyskania nowej kadry lekarskiej oraz znacznego rozszerzenia zakresu świadczeń.
Gostyński starosta uzupełnia:
- Kobiety nie pozostaną bez opieki. Ginekologia będzie nie tylko planowana, ale lekarz ginekolog będzie dostępny przez całą dobę. W sytuacjach awaryjnych również poród będzie mógł zostać odebrany.
O efektach podejmowanych działań, mieszkańcy powiatu zostaną powiadomieni w najbliższym czasie.
SPZOZ w Gostyniu poinformował także, iż otrzymał z Ministerstwa Zdrowia pismo rozwiązujące ze skutkiem natychmiastowym umowę na wsparcie finansowe przedsięwzięcia pn. „Modernizacja i dostosowanie pomieszczeń na potrzeby Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego oraz utworzenie oddziału geriatrycznego".
W uzasadnieniu Ministerstwo powołuje się na fakt, iż SPZOZ w Gostyniu jako załącznik do wniosku przedstawił program naprawczy, który nie był zatwierdzony przez podmiot tworzący (chodzi o Radę Powiatu Gostyńskiego oraz zarząd).
Zwrócili na to uwagę radni powiatu gostyńskiego z opozycyjnych klubów, wysyłając do resortu zdrowia pismo, informujące o sytuacji.
- To nie był żaden „donos”. Tu nie chodziło o cofnięcie dofinansowania w tym sensie. Na stronie ministerstwa jest jasno napisane, iż niezbędnym elementem do złożenia wniosku o dofinansowanie jest posiadanie programu naprawczego, który zawiera działania, wpisane we wniosku. I ten program powinien być zatwierdzony przez organ założycielski, czyli samorząd powiatowy. Tego nie było. Wysłaliśmy do ministerstwa pismo z pytaniem, w jaki sposób wniosek SP ZOZ Gostyń przeszedł pozytywnie ocenę formalną, skoro nie było programu naprawczego w momencie składania wniosku. Nie było go choćby 20 maja, tylko został przyjęty w czerwcu. Utrzymywaliśmy korespondencję z ministerstwem, otrzymywaliśmy odpowiedzi wymijające, które nie mówiły o podjęciu decyzji w sprawie wstrzymania dofinansowania. Przyszła też informacja, iż było to „na oświadczenie”. I na tym korespondencja się zakończyła. Uznaliśmy, iż ministerstwo nie widzi problemu - wyjaśnia Marcin Krawiec z Forum Powiatu Gostyńskiego.
Jednak ostatecznie okazało się, iż w ocenie Ministerstwa Zdrowia brak zatwierdzenia planu naprawczego stanowi uzasadnienie dla decyzji o rozwiązaniu umowy. Administracja szpitala dwa dni temu odebrała pismo w tej sprawie - argumentem był fakt, iż program naprawczy nie był uchwalony w terminie składania wniosku. Zarówno zarząd powiatu gostyńskiego, jak i dyrekcja SP ZOZ w Gostyniu nie zgadza się z tym stanowiskiem, ponieważ w ustawie nie podaje się terminu, w jakim program powinien być zatwierdzony.
- Z takim stanowiskiem stanowczo się nie zgadzamy, dlatego też zamierzamy złożyć w tej sprawie odwołanie poparte stanowiskiem prawnym. Procedura konkursowa nie zakładała bowiem wykazania, iż program naprawczy został zatwierdzony przez powiat gostyński. Decyzja Ministerstwa Zdrowia jest dla SPZOZ w Gostyniu krzywdząca i w naszej ocenie nieuzasadniona, stanowi bardzo poważne zagrożenie dla rozpoczętej już i daleko zaawansowanej procedury wyboru wykonawcy przedsięwzięcia - napisano w oświadczeniu SP ZOZ, podanym do publicznej wiadomości.
Z tego wynika, iż skutki działań opozycyjnych radnych podjętych - jak tłumaczą - w wyniku wątpliwości związanych z programem naprawczym, mogą zablokować inwestycję związaną z modernizacją ZOL-u, jednak nie zatrzymają przekształceń rozpoczętych w szpitalu powiatowym w związku z reorganizacją działalności SP ZOZ w Gostyniu.
Ministerstwo Zdrowia tymczasowo wstrzymało wypłatę 11 milionów złotych na modernizację Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i utworzenie oddziału geriatrycznego.
- To nie było działanie „w imię zasad” – to był cios wymierzony w osoby starsze, chore i najbardziej potrzebujące opieki - komentuje sytuację gostyński starosta.