Zamknięte podziemne przejścia pod al. Jana Pawła II nie zagrażało życiu i zdrowiu mieszkańców. Co teraz twierdzi MZUiM?

2 godzin temu

Zamknięte podziemne przejścia pod al. Jana Pawła II nie zagrażało życiu i zdrowiu mieszkańców, twierdzi teraz Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach. Chodzi o tunel w rejonie remontowanej kładki na wysokości siedziby Poczty Polskiej. Wcześniej MZUiM przekonywał, iż obiekt jest niebezpieczny dla życia i zdrowia mieszkańców.

Jak wcześniej informowaliśmy, MZUiM zamknął podziemny tunel na al. Jana Pawła II i otworzył nowe przejście naziemne, jednocześnie zwężając ulicę. Ta docelowo ma stracić po jednym z pasów w każdą ze stron, a teren po byłym targowisku na al. Jana Pawła II ma zostać zabudowany przez deweloperów. Powstać tam ma 3,5 tys. mieszkań.

Tunel miał być w bardzo złym stanie, który zagrażał zdrowiu i życiu mieszkańców. Płytki na ścianach przy zejściach groziły odklejeniem i mogły spaść na przechodniów, powodując choćby śmierć.

„W każdej chwili coś może odpaść komuś na głowę” – poinformował przedstawiciel MZUiM. Sam tunel także wymaga remontu, jednak według MZUiM nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców.

Al. Jana Pawła II – Tunel / fot. Tychy24.net

Teraz MZUiM, po naszych pytaniach, skorygował wcześniej przekazaną przez siebie informację. A pytanie było oczywiste: skoro od lipca było wiadomo, iż stan obiektu zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców, dlaczego nie zamknięto go wcześniej? Przypomnijmy, zrobiono to 9 października. Jak się okazało, wcześniej błędnie zinterpretowano protokół i sytuacja nie była aż tak dramatyczna.

„Otóż dokładnie z protokołu wynika, iż stan obiektu jest zły i żeby mógł być bezpiecznie eksploatowany, wymaga pilnego remontu. Decyzja o całkowitym zamknięciu (włącznie z wszystkimi zejściami do tunelu) mogła zostać podjęta w oparciu o bieżące obserwacje, przez posiadających stosowne uprawnienia inspektorów nadzorujących prowadzone prace. Takiej konieczności nie było, stąd dwa zejścia jeszcze do niedawna były czynne (zejścia te wcześniej zabezpieczono, umożliwiając chwilowo dalszą eksploatację). Na ten moment wszystkie zejścia są już zamknięte i tym samym tunel jest już całkowicie wyłączony z użytku. Jednocześnie po zamknięciu tunelu odpowiednio oznakowano i uruchomiono przejście naziemne” – wyjaśnia Marcin Godzik z MZUiM Tychy.

Z kosztorysu MZUiM wynika, iż remont tunelu kosztowałby 1,3 mln zł, dlatego wybrano tańszą opcję – budowy przejście na al. Jana Pawła II. Jak przekonywał Tychy24.net przedstawiciel MZUiM, planowana inwestycja mieszkaniowa nie ma nic wspólnego z zamknięciem tunelu.

Idź do oryginalnego materiału