Zamrożą konta klubów piłkarskich

2 tygodni temu

Skarbówka zapowiada zamrożenie kont bankowych klubów piłkarskich z powodu zaległości podatkowych

Departament Podatkowy jest przygotowany do zamrożenia rachunków bankowych i nałożenia obciążeń (MEMO) na aktywa klubów piłkarskich, które nie uregulowały swoich zaległych długów podatkowych. Kluby piłkarskie mają czas do końca roku na zapłatę 4,1 mln euro zaległych podatków, poniesionych w ramach programu spłaty wdrożonego w maju 2023 r.

Zaległe kwoty wynikają z nieopłaconych rat w ramach 18-miesięcznego programu.

Podczas gdy niektóre kluby dokonały częściowych płatności, inne wpłaciły znacznie mniej niż uzgodniono lub nie wpłaciły nic. W niektórych przypadkach kluby potrąciły podatek dochodowy od zawodników i pracowników, ale nie przekazały tych kwot państwu.

Ponadto niezapłacony podatek VAT pozostaje problemem dla kilku klubów.

Niewywiązanie się z tych zobowiązań zagraża ich uczestnictwu w programie, który obejmuje łącznie 35,5 mln euro długów podatkowych. Kluby muszą przestrzegać kluczowych warunków, w tym terminowej płatności miesięcznych rat, natychmiastowego uregulowania nowych długów zaciągniętych od kwietnia 2023 r. i złożenia wszystkich wymaganych deklaracji podatkowych.

Departament Skarbowy stosuje środki egzekucyjne, takie jak obciążenia aktywów (MEMO) i zajęcie rachunków bankowych od 2014 r. Działania te, dozwolone przez prawo bez nakazu sądowego, umożliwiają skarbówce zabezpieczanie długów poprzez ustanawianie zastawów na nieruchomościach lub zamrażanie rachunków bankowych.

Komisarz ds. podatków Soteris Markides wydał ostateczne ultimatum dla klubów, które nie przestrzegają przepisów, ostrzegając, iż ich włączenie do programu spłaty zostanie cofnięte, jeżeli nie będą przestrzegać przepisów. Takie cofnięcie przywróci pełną kwotę ich pierwotnego długu i uruchomi działania prawne i windykacyjne.

Jeśli długi pozostaną nieuregulowane, Departament Podatkowy planuje przekazać sprawy do Służby Prawnej 15 stycznia w celu uzyskania dalszych instrukcji od Prokuratora Generalnego.

Niektórzy przedstawiciele klubu lobbują za interwencją polityczną w celu zmiany warunków programu spłaty, mając nadzieję na złagodzenie obciążenia finansowego ich organizacji.

W miarę zbliżania się terminu sytuacja uwypukla rosnące napięcie między egzekwowaniem przepisów podatkowych a wyzwaniami finansowymi, z jakimi borykają się kluby piłkarskie w całym kraju.

Idź do oryginalnego materiału