Żar leje się z nieba. Rekordowe upały dotarły na Śląsk Cieszyński, baseny przeżywają prawdziwe oblężenie

2 godzin temu

To jeden z najgorętszych weekendów od lat. Fala upałów, która przetacza się przez Polskę, dotarła także na Śląsk Cieszyński. Termometry pokazują ponad 30 stopni Celsjusza, a mieszkańcy szukają ochłody nad wodą. Baseny w regionie przeżywają prawdziwe oblężenie.

Temperatury w całym kraju osiągają rekordowe wartości. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już o godz. 8.00 rano na wielu stacjach pomiarowych notowano od 27 do 29 stopni Celsjusza, a w Słubicach było aż 30,5°C. W południe padły kolejne imponujące wyniki – w Zielonej Górze termometry wskazały 37,5°C, a synoptycy prognozowali dalszy wzrost temperatur.

Sobotni pomiar ze Słubic zapisał się w historii polskiej meteorologii. Temperatura osiągnęła tam 38,9°C, co oznacza nowy rekord maksymalnej temperatury zanotowanej w czerwcu w Polsce. Dotychczas nigdy w tym miesiącu nie odnotowano tak wysokiej wartości. Rekord wszech czasów wciąż jednak należy do Prószkowa, gdzie 29 lipca 1921 roku zmierzono 40,2°C.

Równie gorąco jest na południu kraju. Dla powiatu cieszyńskiego obowiązuje ostrzeżenie IMGW przed upałem. Synoptycy prognozują temperatury sięgające 30–33°C w niedzielę, a na początku tygodnia choćby do 36°C. Noce również będą bardzo ciepłe – temperatura nie spadnie poniżej 17–22°C. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałkowego wieczoru.

Nic dziwnego, iż mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego masowo szukają ochłody. Od rana ogromnym zainteresowaniem cieszą się baseny i kąpieliska. Tłoczno jest na kąpielisku w Strumieniu, na basenie miejskim w Cieszynie oraz na Basenach Wisła, gdzie w ostatnich dniach frekwencja była tak duża, iż zarządcy apelowali do odwiedzających o pozostawianie po sobie porządku. Wielu mieszkańców regionu wybiera również popularne kąpieliska po czeskiej stronie granicy na Zaolziu, gdzie można znaleźć chwilę wytchnienia od upału.

Meteorolodzy przypominają, by w czasie tak wysokich temperatur zachować szczególną ostrożność. Warto unikać przebywania na słońcu w godzinach od południa do późnego popołudnia, regularnie pić wodę, nosić lekką odzież i pamiętać o ochronie dzieci, seniorów oraz zwierząt. Samochodów nie wolno pozostawiać z dziećmi ani zwierzętami choćby na kilka minut.

Wszystko wskazuje na to, iż gorąca aura pozostanie z nami jeszcze przez najbliższe dni. jeżeli prognozy się sprawdzą, tegoroczny koniec czerwca zapisze się jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału