Zatrzymajmy się przed tajemnicą pustego grobu

1 godzina temu
Zdjęcie: Zatrzymajmy się przed tajemnicą pustego grobu


– Wznieśmy nasze serca i oczy ku temu, który za nas umarł i dla nas zmartwychwstał. Nich jego obecność zrodzi w nas pokój tak potrzebny światu i nadzieję – powiedział biskup Andrzej Kaleta w trakcie niedzielnej (20 kwietnia) wielkanocnej mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej w trakcie nabożeństwa stwierdził, iż dla niektórych ludzi prawda o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa przez cały czas jest trudna do zaakceptowania.

– Dlatego trzeba, aby każdy z nas w duchu wiary zatrzymał się przed tajemnicą pustego grobu. Maria Magdalena z dzisiejszej Ewangelii, gdy zobaczyła pusty grób, oświadczyła: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”. Nie pomyślała, iż Jezus mógł zmartwychwstać. Dopuszczała wszystkie inne możliwości, tylko nie zmartwychwstanie. Podobnie postąpił św. Piotr. Zobaczył pusty grób i milczał. Trzeba było dopiero św. Jana, który, jak napisał w swojej Ewangelii – „w jednej chwili zobaczył i uwierzył” – powiedział biskup.

– Dzisiejsza Ewangelia prezentuje nam trzy ludzkie reakcje na fakt zmartwychwstania. Jesteśmy wdzięczni św. Janowi za przedstawienie tego wydarzenia. Jest ono dla nas dowodem, iż choćby pierwsi chrześcijanie nie przyjęli pochopnie prawdy o zmartwychwstaniu. Pusty grób jeszcze ich w pełni nie przekonywał, oni szukali dodatkowych dowodów na poparcie prawdziwości tego wydarzenia – przypomniał kapłan.

Biskup Andrzej Kaleta dodał, iż niedziela wielkanocna jest czasem, kiedy wierni dają świadectwo o zmartwychwstaniu Chrystusa.

– Niech jego obecność zrodzi w nas pokój, tak potrzebny światu i nadzieję. Niech w tym trudnym czasie światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy nasze ciemności. Niech zajaśnieje w naszych rodzinach, domach i wspólnotach. Nich pomaga pokonywać wszelkie trudności i napięcia – podkreślił.

– Potrzebujemy bożego światła, bo niebezpieczna dla człowieka jest ciemność. Zwłaszcza gdy nie wie on dokąd zmierza świat i jaki jest sens i cel tej drogi. Gdy człowiek nie wie, co jeszcze jest dobre i gdzie jest prawda. Bo na naszych oczach zdemontowano albo podważono określone Dekalogiem wartości, przez co w wielu sercach, zwłaszcza ludzi młodych, pojawił się zamęt i niepokój. To co do niedawna nazywano dobrem, jest określane złem i odwrotnie – mówił biskup.

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan. Już od porannej rezurekcji celebrowane jest zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.



Idź do oryginalnego materiału