Zbawieni w Kościele – siódmy dzień tuchowskiego odpustu

1 rok temu
Zdjęcie: zbawieni w kościele


W piątek (7.07) do Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymowali członkowie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, chorzy i niepełnosprawni wraz z opiekunami oraz leśnicy, myśliwi i pracownicy parków krajobrazowych. Siódmy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego przebiegał pod hasłemZbawieni w Kościele”.

Sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił J.E. ks. abp Henryk Józef Nowacki. W swojej homilii podkreślił on, iż tym, co nas gromadzić powinno na tej Eucharystii, jest cześć wobec Jezusa i Jego Matki, która wszystko może wyprosić u Syna, a Tuchów obrała sobie za miejsce ukochane i uprzywilejowane. „Maryja – mówił kaznodzieja – zapewnia każdego z nas, iż Serce Jezusa pełne jest miłosierdzia i przyjmie chętnie każdego, kto do Niego będzie się uciekał. Bo kochać to dawać, ofiarowywać”.

Plac przed tuchowską bazyliką o godzinie 15:00 zapełnił się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, którzy wraz z opiekunami przybyli na swoją coroczną pielgrzymkę do Pani Ziemi Tarnowskiej. Przybyli także tłumnie pracownicy Służby Zdrowia. Mszę celebrował dla nich ks. Zbigniew Szewczyk z Dąbrowy Tarnowskiej, zastępca diecezjalnego duszpasterza pracowników Służby Zdrowia. Mówił on o tajemnicy cierpienia, starając się ukazać ją na jedynym sensownym tle – tajemnicy krzyża Chrystusa.

O godzinie 18:30 cały dziedziniec sanktuaryjny zazielenił się od sztandarów i mundurów leśników, myśliwych i pracowników parków krajobrazowych, którzy przybyli na tuchowskie Lipowe Wzgórze, aby pokłonić się Maryi w swojej tradycyjnej, odpustowej pielgrzymce. Przybył z nimi krajowy kapelan Polskiego Związku Łowieckiego, ks. Sylwester Dziedzic z Tarnowa. On także wygłosił do zgromadzonych kazanie. Zwrócił w nim uwagę słuchaczy na pojęcie służby, tak bardzo bliskie zarówno dla myśliwych, jak i leśników oraz pracowników parków. Jest to służba bliźniemu, aby mógł korzystać jak najowocniej z dzieł Bożych, ale także i służba całemu stworzeniu mu powierzonemu, aby rozwijało się ono według Bożego zamysłu.

Ostatnim punktem siódmego dnia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego był koncert Sanktuaryjnego Chóru Mieszanego, pod batutą dra Jana Mikołaja Gładysza – wieloletniego, zasłużonego organisty w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Chór dał prawdziwy popis swej maestrii, prezentując rozbudowany program muzyczny, przeplatany prezentacjami szczególnych wydarzeń z długiej historii i działalności chóru.

źródło br. Jakub Ciepły CSsR, fot. Jakub Stanisz CSsR, Krzysztof Jasiński

Idź do oryginalnego materiału