Dzisiaj opolski magistrat zaprezentował wizerunek, który niedługo ozdobi pl. św. Sebastiana. W połowie przyszłego miesiąca rozpoczną się prace związane z malowaniem muralu poświęconego ikonie polskiej sceny muzycznej i Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
– Bycie Stolicą Polskiej Piosenki nie ogranicza się tylko do współorganizacji festiwalu – podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. – Trasa muzycznych murali rozrasta się: Krzysztof Krawczyk, Piotr Nowak, Anna Jantar, a w tym roku specjalny mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu. Będzie stanowił kolejną atrakcję turystyczną i przypomnienie, iż Opole jest dumne z tego, iż jest Stolicą Polskiej Piosenki.
– Projektów było prawie 40 i wszystkie były piękne. jeżeli chodzi o moją perspektywę, to nie tylko wizerunek ojca, choć uważam, iż podobieństwo było niezwykle ważne, ale cieszę się, iż wybraliśmy projekt, który jest artystyczny i wychodzi poza ramy murali – wskazuje Kasia Wodecka-Stubbs, córka Zbigniewa Wodeckiego.
– Chciałem, żeby to był portret Zbigniewa Wodeckiego, który będzie przedstawiał jego sylwetkę wielowymiarowo. To trzy portrety: wokal, z którego Zbigniew Wodecki słynie, bardzo charakterystyczny, do tego trąbka no i oczywiście skrzypce – opisuje Marcin Czaja, autor zwycięskiego projektu muralu Zbigniewa Wodeckiego.
– Szukaliśmy czegoś takiego, co nie będzie prostym przetworzeniem zdjęcia. Chcieliśmy znaleźć coś, bo będzie opowieścią, i ten potrójny portret nią jest. To wizualne przedstawienie popisu muzycznego, który Wodecki na scenie tworzył – wyjaśnia Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej.
Mural z wizerunkiem Zbigniewa Wodeckiego przy pl. św. Sebastiana w Opolu zajmie ścianę o powierzchni niemal 130 metrów kwadratowych. Autor wraz ze swoimi studentami chce go wykonać w kilka dni. Prace mają rozpocząć się w drugiej połowie maja.
Arkadiusz Wiśniewski, Kasia Wodecka-Stubbs, Marcin Czaja, Joanna Filipczyk:
Szersza relacja:
Autor: Fabian Miszkiel