(ZDJĘCIA, FILMY] Jak tyszanie świętowali 105. rocznicę odzyskania niepodległości

1 rok temu

W sobotę, 11 listopada tyszanie uczcili Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku przypadła 105. rocznica odzyskania wolności przez nasz kraj. Z tej okazji w Tychach odprawioną mszę świętą, odbył się przemarsz ze stumetrową, biało-czerwoną flagą, składano kwiaty pod pomnikami: Niepodległości i Powstańców Śląskich w Czułowie, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i Rotę. Była też rekonstrukcja potyczki powstańców śląskich z Niemcami, koncerty oraz… grochówka z kotła.

Sobotnie świętowanie rozpoczęło się na niedawno zmodernizowanym placu Konstytucji 3 maja, gdzie na maszt wciągnięto polską flagę.

O godz. 10.30 w kościele św. Krzysztofa (patrona miasta Tychy) odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

Po mszy św. odbył się przemarsz ul. Wyszyńskiego i al. Niepodległości pod Pomnik Niepodległości, który stanął obok Urzędu Miasta w 2018 r., w setną rocznicę odzyskania suwerenności Polski.

Pochód otwierała orkiestra dęta kopalni „Piast” i uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich, potem kroczyły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz Tychów (po wyborze na senatora dotychczasowego prezydenta Andrzeja Dziuby, honory gospodarza miasta pełniła sekretarz Aneta Luboń-Stysiak).

Harcerze, uczniowie i dorośli tyszanie maszerowali ze stumetrową biało-czerwoną flagą, którą kilka lat temu uszyli kibice GKS Tychy. Odtąd jest ona stałym elementem uroczystości patriotycznych w mieście. Była również eksponowana podczas Marszu Niepodległości w Warszawie w 2018 r.

Przemarsz ze stumetrową flagą; fot. J. Jędrysik
1 z 30
Przemarsz tyszan ze stumetrową flagą narodową; fot. J. Jędrysik

W południe pod Pomnikiem Niepodległości tyszanie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

Kolejną odsłoną uroczystości było składanie kwiatów pod pomnikiem przez oficjalne delegacje parlamentarne, władz miasta i klubów radnych tyskich, a ponadto organizacji społecznych i szkół.

Chór Cantate Deo z parafii pw. Krzyża Świętego w Tychach Czułowie (pod kierownictwem Michała Brożka) zaśpiewał „Modlitwę o pokój” Norberta Blachy oraz „Rotę” (wraz z zebranymi mieszkańcami).

Składanie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości; fot. J. Jędrysik
1 z 35

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer z Wodzisławia Śląskiego odtworzyła epizod z potyczki powstańców śląskich z niemieckim Grenzschutzem (paramilitarną formacją ochotniczą zbrojnie przeciwstawiającą się odłączeniu terenów wschodnich od Niemiec w latach 1918-21). Chodziło o walki w katowickiej Ligocie w dniu 3 maja 1921 roku. Po zakończeniu widowiska historycznego tyszanie mogli spróbować grochówki z kotła.

Rekonstrukcja historyczna i degustacja grochówki; fot. J. Jędrysik
1 z 14

O godz. 14.00 uroczystości niepodległościowe przeniosły się do Czułowa, gdzie przy miejscowym pomniku uczczono pamięć powstańców śląskich. Tu również chór Cantate Deo zaśpiewał „Rotę” oraz „Gaude Mater Polonia”.

Poseł Michał Gramatyka przypomniał, iż obelisk przy ul. Katowickiej to autentyczne miejsce pamięci narodowej, w którym zginął powstaniec Franciszek Mróz. I Powstanie Śląskie wybuchło bowiem w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. w Urbanowicach, Paprocanach i Czułowie.

Poseł wspomniał, iż czułowski pomnik został zrekonstruowany dzięki staraniom radnego Józefa Twardzika, syna powstańca śląskiego. Oryginalny pomnik powstańczy powstał w 1937 r. i został zburzony przez Niemców po ich wkroczeniu do Czułowa na początku II wojny światowej. Inicjator budowy ówczesnego pomnika – Józef Deda – został przez Niemców zamordowany w obozie koncentracyjnym.

Uroczystości pod pomnikiem w Czułowie; fot. J. Jędrysik
1 z 9

O godz. 17.00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny rozpoczął się koncert Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile pod dyrekcją Dominiki Kawiorskiej, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. W repertuarze były utwory sakralne w rytmie latino i negro spirituals.

W ramach Święta Niepodległości, w Tyskiej Galerii Sportu i na Stadionie Miejskim odbyło się oprowadzanie pod hasłem „Tyszanki i tyszanie w biało-czerwonych barwach”.

(JJ)

Idź do oryginalnego materiału