[Zdjęcia] Relacja z wernisażu Marii Brodackiej – Lesko

ppitv.pl 7 miesięcy temu

Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku czyni wiele starań aby tętnił życiem. I nie inaczej było 9 maja br., kiedy to odbył się wernisaż Marii Brodackiej – malarki o sporym talencie w skali międzynarodowej. Artystka była nagrodzona między innymi w projekcie medalu olimpijskiego na IX Olimpiadę Letnią w Amsterdamie w 1928 roku. Ta wszechstronnie wykształcona kobietaa odniosłaby spory sukces artystyczny, gdyby nie II wojna światowa, która pozbawiła ją bliskich.

Po upadku Powstania Warszawskiego Brodacka straciła swój cały dorobek materialny, łącznie z mieszkaniem. Artystka nie tylko była zmuszona do zmagania się z biedą. Opiekowała się również bratankiem Krystianem Brodackim, którego pożoga wojenna szczęśliwie ominęła.

Na wernisażu byli obecni krewni Marii Brodackiej – Krystian Brodacki, Jakub Brodacki oraz Bogumił Książek, na co dzień profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Bogumił Książek z uznaniem scharakteryzował twórczość Marii Brodackiej jako wybitny zapis czasu z życia Leska lat 60/70 tych.

Natomiast Jakub Brodacki z rozrzewnieniem wspominał wspólne plenery z – jak to określił – „ Babunią”, które cyklicznie odbywały się podczas wakacji w Lesku – a czego pokłosiem jest wystawa w tym mieście.

Obecny na wernisażu burmistrz Adam Snarski w swym wystąpieniu zauważył – iż takiego Leska jak na płótnach Marii Brodackiej już nie ma a wystawa ma spory walor poznawczy i historyczny.

Na zakończenie historyk i wytrawny badacz dziejów historycznych Leska i regionu Michał Michniewicz przedstawił rys historyczny rodziny Marii Brodackiej ,która zapisała się nie tylko w historii miasta, ale również całej Polski – szczególnie po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Maria Brodacka zmarła w styczniu 1991 roku, zostawiając po sobie w swych pracach w odniesieniu do Leska niemal fotograficzny zapis czasu minionego tego urokliwego bieszczadzkiego miasta.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju
Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030

Idź do oryginalnego materiału