Zdobędą Górę Pyszczyńską. Wyprawa już w niedzielę

1 tydzień temu

Nie mają gór, ale to nie przeszkadza w zdobywaniu korony szczytów. W gminie Żarów realizowany jest projekt, którego głównym bohaterem są wzgórza, a opowieści przewodnika pozwalają doskonale poznać rodzinne tereny, z ich tajemnicami i często zapomnianą historię. Kolejna wyprawa 19 maja.

fot. GCKiS

Tym razem celem jest Góra Pyszczyńska, najwyższe wzniesienie w gminie Żarów (273 m n.p.m.), położone w jej północno-zachodniej części.

– Góra Pyszczyńska to wielka ostoja przyrody. Obszar porośnięty lasem zawsze obfitował w zwierzynę, a właściciele majętności pyszczyńskich regularnie organizowali polowania jeszcze w początkach XX wieku. Również i dzisiaj żyje tutaj wiele gatunków zwierząt. Drzewostan porastający Górę Pyszczyńską reprezentują gatunki liściaste oraz drzewa iglaste. Najwyższe wzniesienie gminy Żarów było w centrum zainteresowania ludności już w okresie neolitu oraz w epoce brązu i później. W okolicach Pyszczyna i Imbramowic, znaleziono bowiem fragmenty naczyń oraz kamienne narzędzia, datowane na okres 4500-1800 lat p.n.e. W epoce brązu w rejonie tym, osady posadowiła ludność tzw. kultury łużyckiej – opisują realizatorzy projektu „Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej”.

O historii Góry Pyszczyńskej oraz jej tajemnicach opowie archeolog i historyk Bogdan Mucha, specjalista d/s zbiorów muzealnych w GCKiS Żarów.

Start w niedzielę, 19 maja o godz. 9:30 na dworcu PKP Imbramowice. Odjazd pociągu z dworca PKP Żarów do Imbramowic o godz. 8:52. Trasa wycieczki: https://pl.mapy.cz/s/bebojahalu. Dystans w obie strony: 7,4 km.

Wyprawę zakończy wspólne ognisko na stadionie sportowym w Imbramowicach.

Na szóstą wycieczkę cyklu „Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej” zapraszają: Gmina Żarów, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Żarowska Izba Historyczna, Koło PTTK „Żarodreptaki” Żarów, Partnerzy z kulturą.

/opr. red./

Idź do oryginalnego materiału