

Akcja badań profilaktycznych odbywa się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
Konsultacje prowadzą m.in. kardiolog, diabetolog czy dietetyk. Nie brakuje także możliwości pomiaru ciśnienia, cukru czy nauki samobadania piersi i jąder.
– W ten sposób chcemy przekonać mieszkańców naszego regionu, iż sami są odpowiedzialni za swoje zdrowie – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. – To bardzo ważne, abyśmy byli odpowiedzialni za swoje ciało, ale abyśmy również mieli partnerów do takich działań profilaktycznych, jakie mają miejsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jesteśmy wdzięczni instytucjom, lekarkom, lekarzom i osobom zaangażowanym w akcję profilaktyczną za to, iż możemy takie akcje dla mieszkańców regionu przeprowadzić. Gdy coś zostanie przez lekarzy odnalezione, to nie bójmy się dalszej diagnostyki i leczenia.
– Lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi Łukasz Sowada, zastępca prezydenta miasta Opola. – Miasto Opole kolejny rok z rzędu współpracuje ze szpitalem oraz z Fundacją Pro Hospital w ramach takiego wydarzenia, w którym zapraszamy mieszkańców do profilaktyki, która jest kluczem do diagnozy.
– Przyszłam tutaj, aby się przebadać – mówi Małgorzata, uczestniczka wydarzenia. To doskonała akcja i wszyscy interesujący mnie lekarze są na miejscu. Dziś chciałabym poddać się badaniu kardiologicznemu oraz API, bo nigdy nie badałam się kardiologicznie, a jestem już na emeryturze.
– Połowa dorosłych Polaków, czyli około 10 milionów naszych współobywateli ma nadciśnienie tętnicze, 3/4 dorosłych ma podniesiony poziom cholesterolu, ponadto co trzeci mężczyzna i chłopiec i co piąta kobieta i dziewczyna zapali codziennie papierosa. „Zdrowie pod kontrolą” to także trzymanie pod kontrolą czynników ryzyka. A takie spotkanie jak nasze to przede wszystkim profilaktyka, która przez duże „P” pozwoli nam uniknąć chorób cywilizacyjnych oraz zmniejszyć śmiertelność w chorobach układu krążenia – dodaje dr n. med. Piotr Feusette, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
Podczas akcji profilaktycznej „Zdrowie pod kontrolą” można także skorzystać z porad farmaceuty, który wykonuje przegląd lekowy na podstawie przyniesionych leków i zażywanych suplementów.
Zuzanna Donath-Kasiura, Łukasz Sowada, uczestniczka akcji, Piotr Feusette:
Szersza relacja:
Zuzanna Donath-Kasiura, Łukasz Sowada, Dorota Rutkowska, uczestnicy akcji, Piotr Feusette:









autor: KZL