Samochód coraz gorzej odpala i trwa to nieco dłużej niż zwykle? To może być objaw zepsutego akumulatora samochodowego. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zadbać o wymianę tej części. To znacznie lepsze niż czekanie, aż pojawią się inne objawy uszkodzonego akumulatora. W rezultacie, jeżeli zaniedbasz ten temat, uruchomienie pojazdu może się okazać niemożliwe. Dowiedz się, po czym rozpoznać, iż akumulator staje się niesprawny i ile może kosztować wymiana tej części.
- Akumulator samochodowy — jakie funkcje spełnia?
- Akumulator — dlaczego jego żywotność maleje?
- Zepsuty akumulator — objawy
- Ile kosztuje wymiana akumulatora?
Zastanawiasz się, jakie daje objawy niesprawny akumulator? Sprawdź, po czym poznać zużycie tej części i jak postępować w razie awarii.
Akumulator samochodowy — jakie funkcje spełnia?
Czy wiesz, za jakie funkcje jest odpowiedzialny akumulator w samochodzie? To urządzenie rozruchowe niezbędne do uruchamiania silnika. To dzięki niemu rozrusznik ma zapewniony prąd. Podczas jazdy autem akumulator się ładuję, ale także zasila inne części elektryczne, czyli np. klimatyzację, światła samochodowe czy radio. To urządzenie również magazynuje energię i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie centralnego zamka czy alarmu pojazdu. Poziom naładowania akumulatora można zmierzyć dzięki miernika napięcia.
Akumulator — dlaczego jego żywotność maleje?
Co sprawia, iż żywotność akumulatora maleje? Wśród powodów tego zjawiska można wymienić nadmierne rozładowanie baterii. Wtedy pojawia się zbyt duża ilość siarczanu ołowiu na elektrodach. Zasiarczony akumulator daje objawy w postaci spadku wydajności, wydzielania się gazu czy zbyt mocnym grzaniem się części. Gdy dojdzie do akumulacji siarczanu ołowiu, naładowanie części będzie niemożliwe.
Negatywnie na żywotność akumulatora wpływa także zbyt intensywne użytkowanie i wysoki pobór energii. Dlatego warto wyłączyć zbędne odbiorniki prądu, zwłaszcza gdy pojazd jest w spoczynku. Silne rozładowanie akumulatora nie tylko powoduje dyskomfort dla kierowcy, ale znaczącą obniża sprawność tej części. Dlatego warto zadbać o wyłączanie klimatyzacji czy świateł podczas postoju.
Kolejnymi elementami, które źle oddziałują na żywotność akumulatora to zbyt krótkie trasy, które uniemożliwiają prawidłowe naładowanie części i brak prawidłowej konserwacji. Na stan tej części negatywnie oddziałują niskie temperatury, gdyż mogą spowodować zamarznięcie elektrolitu.
Zepsuty akumulator — objawy
Zastanawiasz się, jakie inne objawy daje zużyty akumulator? Oto kilka z nich:
- długie uruchamianie silnika,
- piszczenie paska klinowego, zwłaszcza podczas chłodnych dni,
- pojawienie się kontrolki ładowania na kokpicie,
- migotanie lub słabsze działanie świateł,
- całkowite rozładowanie akumulatora,
- przegrzewanie się przy ładowaniu.
Te objawy powinny Cię skłonić do jak najszybciej wymiany akumulatora.
Ile kosztuje wymiana akumulatora?
Jesteś w Trójmieście i nagle Twój akumulator zaczął gorzej działać? Nie czekaj, aż dojdzie do całkowitego rozładowania tej części i unieruchomienia pojazdu. Wymiana akumulatora Gdańsk to jedyne rozwiązanie. Zwłaszcza iż silne rozładowanie tej części może przyczynić się do innych negatywnych następstw, jak np. nierówna praca silnika.
A może mieszkasz w Rybniku i okolicach i zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana akumulatora Rybnik i czy jest różnica pomiędzy innymi miastami Polski? Korzystając z profesjonalnej sieci warsztatów samochodowych, możesz liczyć na podobne ceny tej usługi w całym kraju. Natomiast, cena wymiany akumulatora zależy także od marki i modelu pojazdu. Dobry mechanik wyceni koszt usługi wraz z wartością nowej baterii. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki przy rozliczeniu za wymianę.