Zielona rewitalizacja Kielc nabiera tempa

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Zielona rewitalizacja Kielc nabiera tempa


Bardziej zielone i przyjazne mieszkańcom. Takie cele przyświecają projektom realizowanym w tej chwili w ramach zielonej rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc.

Prace budowlane prowadzone w kilku częściach centrum miasta postępują zgodnie z założonym harmonogramem, a ich efekty mają być widoczne wiosną przyszłego roku. Tymczasem przez cały czas nie wiadomo, czy ratusz zdecyduje się na zmiany w projekcie rozbrukowywania Rynku.

Znaczące zmiany widać m.in. na skwerze im. Ireny Sendlerowej przy ul. Paderewskiego. Aneta Wajs, kierownik biura inwestycji w kieleckim urzędzie miasta informuje, iż w tej chwili prowadzone są prace ziemne.

– Do tej pory usunięto elementy małej architektury. Przygotowano okablowanie potrzebne do budowy nowego oświetlenia, a także wytyczono miejsca, w których powstaną ścieżki dla spacerowiczów. W najbliższych tygodniach planowane jest wykonanie podbudowy pod owe ścieżki oraz przygotowanie podłoża pod nasadzenia nowych drzew i krzewów – podkreśla.

Spore zmiany pojawiły się też na ul. Bodzentyńskiej i placu przed kościołem pw. św. Wojciecha. Urzędniczka przyznaje, iż w trakcie prac ziemnych pojawiły się tu kolizje z istniejącą infrastrukturą podziemną. Jednak nie wpłynęły one na tempo realizowanej inwestycji. Do tej pory zbudowano m.in. komorę nowej fontanny oraz przyłącza instalacji elektrycznej i wodociągowej.

– Wykonano też betonowanie palisady ukazującej historyczny bieg rzeki Silnicy oraz prace przy chodniku. Z kolei po południowej stronie ul. Bodzentyńskiej wykonano konstrukcję murka zabezpieczającego chodnik wzdłuż budynku, w którym znajduje się siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Powstały też schody i chodnik. W tym roku prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe przy wspomnianych schodach oraz równi pochylnej dla niepełnosprawnych. Zamontowana zostanie także pergola – tłumaczy.

Zaawansowane prace budowlane widać również w pobliżu dawnej synagogi oraz na Rynku. W pierwszym przypadku wykonawca wykonał okablowanie pod instalacje przyszłego oświetlania oraz częściowe korytowanie terenu pod ścieżki, które powstaną do końca roku w pasie rozdziału jezdni al. IX Wieków Kielc. Oprócz tego w tym roku przeprowadzone zostaną też nasadzenia drzew. Z kolei na Rynku odbrukowano teren w pobliżu ul. Warszawskiej i po północnej stronie płyty placu. Jak informowaliśmy władze miasta pod wpływem krytyki części radnych oraz kielczan zapowiedziały modyfikację tej inwestycji. Aneta Wajs dodaje, iż w tej sprawie przez cały czas realizowane są rozmowy.

– W najbliższym czasie planowane jest także odbrukowanie części Rynku od strony południowej i zachodniej. W tej chwili nie wprowadziliśmy jeszcze żadnych zmian. Oczywiście analizujemy pewne możliwości. Prowadzimy rozmowy z projektantem oraz konserwatorem zabytków. Mamy pewne propozycje. Jednak na razie jesteśmy na etapie uzgodnień. Stąd za wcześnie na konkretne informacje. Sprawa dotyczy finalnego wyglądy terenów zielonych. Jest to możliwe, ponieważ zakres całego zamówienia obejmował też projektowanie – wskazuje.

Na realizację tzw. zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc władze miasta pozyskały wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Przedsięwzięcie ma zakończyć się w kwietniu 2024 r. Łączna wartość wszystkich czterech zadań to prawie 22 mln zł.


Idź do oryginalnego materiału