To kolejny krok w stronę nowoczesnego, cichszego i bardziej ekologicznego transportu publicznego w regionie. Nowe autobusy mają obsługiwać mieszkańców powiatu rzeszowskiego oraz całej Aglomeracji, w skład której wchodzi Miasto Rzeszów, Powiat Rzeszowski, Powiat Łańcucki oraz 14 gmin.
Zielone tablice dla nowych pojazdów
Wydanie zielonych tablic rejestracyjnych oznacza, iż autobusy przeszły kolejny etap formalności związanych z dopuszczeniem ich do ruchu. To pojazdy zeroemisyjne, które mają stać się częścią komunikacji publicznej na terenie Aglomeracji Rzeszowskiej.
Łącznie PKS w Rzeszowie S.A. zakupił 6 autobusów wodorowych. Jak podkreślają przedstawiciele Starostwa, ze starostą rzeszowskim Krzysztofem Jaroszem na czele, to inwestycja w transport przyszłości, który ma być bardziej przyjazny zarówno pasażerom, jak i środowisku.
Nowe pojazdy mają niedługo rozpocząć regularne kursy. Będą wykorzystywane na trasach obsługujących mieszkańców powiatu rzeszowskiego oraz gmin wchodzących w skład aglomeracji.
Cichsza podróż i czystsze powietrze
Autobusy wodorowe mają przede wszystkim ograniczyć emisję spalin w lokalnym transporcie publicznym. W miejscu użytkowania nie emitują tradycyjnych zanieczyszczeń, co ma znaczenie zwłaszcza na trasach przebiegających przez centra miejscowości i gęściej zabudowane obszary.
Dla pasażerów istotny będzie również większy komfort podróży. Napęd wodorowy pracuje ciszej niż tradycyjne silniki spalinowe, co oznacza mniej hałasu zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na przystankach czy ulicach.
Samorządowcy wskazują, iż nowe autobusy to konkretna korzyść dla mieszkańców: cichsza podróż, czystsze powietrze, nowoczesny i komfortowy transport oraz inwestycja w przyszłość lokalnych gmin.
fot. Starostwo Powiatowe w RzeszowieTransport publiczny na miarę XXI wieku
Wprowadzenie autobusów wodorowych ma być elementem szerszej modernizacji komunikacji publicznej w regionie. Chodzi nie tylko o wymianę taboru, ale także o budowanie bardziej atrakcyjnej alternatywy dla codziennych podróży samochodem.
Nowoczesne autobusy mogą zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z transportu zbiorowego, szczególnie tam, gdzie komunikacja publiczna przez lata kojarzyła się głównie ze starszymi pojazdami spalinowymi.
Dla całej Aglomeracji Rzeszowskiej to również istotny sygnał wizerunkowy. Zrzeszeni w stowarzyszeniu samorządowcy chcą rozwijać transport oparty na nowych technologiach, ekologii i większym komforcie podróżowania.
Nowy etap dla PKS-u i Aglomeracji
Pojawienie się autobusów wodorowych na drogach będzie symbolicznym przejściem od tradycyjnego modelu transportu regionalnego do nowoczesnej komunikacji aglomeracyjnej.
Nowe pojazdy mają służyć mieszkańcom codziennie: w dojazdach do pracy, szkoły, urzędów czy usług publicznych. o ile zostaną dobrze włączone w istniejącą siatkę połączeń, mogą stać się ważnym elementem poprawy mobilności w powiecie rzeszowskim.
Starostwo zapowiada, iż już niedługo autobusy będzie można zobaczyć na drogach Aglomeracji Rzeszowskiej. Dla pasażerów oznacza to bardziej ekologiczne przejazdy, a dla regionu – kolejny krok w stronę transportu publicznego na miarę XXI wieku.

2 godzin temu











