2 stycznia w wieku 95 lat zmarł Karol Krasnodębski, działacz opozycji demokratycznej w PRL, więzień polityczny i poseł na Sejm w latach 1989–1991.
Karol Krasnodębski urodził się w Warszawie, ale większość życia zawodowego związał z Tarnowem. Przez dwie dekady kierował Laboratorium Centralnym w Zakładach Mechanicznych „Tarnów”. Na początku lat 80. zaangażował się w działalność w NSZZ „Solidarność”, gdzie objął stanowisko przewodniczącego komisji zakładowej.
W czasie stanu wojennego dwukrotnie internowany, a w 1984 roku aresztowany za działalność opozycyjną. Po zwolnieniu kontynuował pracę na rzecz demokratycznych przemian. W 1989 roku został posłem na Sejm kontraktowy, gdzie zasiadał w Komisji Obrony Narodowej.
Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
Karol Krasnodębski zmarł w swoim domu. Był postacią cenioną za niezłomność i wkład w walkę o wolność i demokrację.
Na zdjęciu podczas spotkania tarnowskich kombatantów w styczniu 2015 r., z przyszłym prezydentem RP Andrzejem Dudą (Fot. Janusz Smoliński).