Zmarł ks. Maciej Gutmajer, budowniczy kościoła na Kapuściskach i egzorcysta

1 rok temu
Zdjęcie: (Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl)


Zmarł ks. kanonik Maciej Gutmajer, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej, budowniczy kościoła i proboszcz parafii Opatrzności Bożej przy ul. Sandomierskiej w Bydgoszczy.


Ksiądz Maciej Gutmajer miał 77 lat. Przez 51 był księdzem. Proboszczem parafii na Kapuściskach - w latach 1986-2017. W roku 2000 biskup ustanowił go też egzorcystą.

- W Kościele egzorcysta nie jest showmanem, tylko sługą powołanym przez biskupa, wyposażonym w odpowiednie uprawnienia oraz dekret. Każdy kapłan może odmawiać egzorcyzmy proste, w formie modlitwy czy sprawowanych sakramentów. Do egzorcystów mianowanych przez pasterza diecezji trafiają najcięższe przypadki - opowiadał w rozmowie z dziennikarzem "Wyborczej" w 2012 roku. - Walczę ze złym duchem. W imieniu Kościoła dokonuję modlitwy. Określam, w jakiej sytuacji znajduje się człowiek dotknięty działaniem złego ducha. Muszę stwierdzić, w jakim stopniu jest on poddany jego działaniu, a na ile to jakiś problem duchowy, psychiczny, czy zwyczajna choroba. Nie czynię tego sam. Współpracuję z psychologiem lub psychiatrą.
Idź do oryginalnego materiału