Zmarli: Jacek Zieliński, współtwórca Skaldów i jazzman Jan Ptaszyn Wróblewski

1 tydzień temu

Nie żyje muzyk Jacek Zieliński – poinformowała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Współzałożyciel i wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie miał 77 lat.

Jacek Zieliński był kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz współzałożycielem i wieloletnim członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie – młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego.

Grupa Skaldowie powstała w 1965 roku w Krakowie. Jej założycielami byli: Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy \”Kuba\” Fasiński, Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru) oraz Jacek Zieliński. Grali klasycznego rocka, rocka progresywnego, góralski folklor, rock\’n\’rolla, jazz, big-beat oraz muzykę pop.

Jacek Zieliński występował również jako solista m.in. w 1967 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonywał utwór \”Dzień niepodobny do dnia\”.

Muzyk był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia artystyczne. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis\”, a w 2014 roku Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

\\

Z ostatniej chwili – zmarł Jan \”Ptaszyn\” Wróblewski. Miał 88 lat

We wtorek 7 maja, w wieku 88 lat, zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski. O jego śmierci poinformowała w mediach społecznościowych rodzina muzyka.

\”Z przykrością i głębokim bólem informujemy, iż Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł dziś w Warszawie\” – przekazano.

Artystę wspomina również dyrektor muzyczny Radia Dla Ciebie Maciej Goliński. \”Dla wielu pokoleń naszych rodaków to nazwisko, której jednoznacznie kojarzy się z jazzem, ale też z pięknem słowa w języku polskim. Ptaszyn był mistrzem nie tylko saksofonu, ale też improwizacji słownej\” – wspominał.

W ubiegłym roku media obiegła informacja o poważnej chorobie Wróblewskiego. Zdiagnozowano u niego nowotwór, w związku z którym przeszedł pilną operację. Pomimo problemów ze zdrowiem, \”Ptaszyn\” nie rezygnował z koncertowania. Jeszcze 15 kwietnia zagrał koncert w swoim rodzinnym Kaliszu, który zgromadził tłumy fanów.

Jan Ptaszyn Wróblewski był polskim muzykiem jazzowym, kompozytorem, aranżerem i dyrygentem. Pracował również jako dziennikarz i krytyk muzyczny. Określany jest mianem popularyzatora muzyki jazzowej w Polsce.

Grał na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Od 1970 roku do śmierci prowadził w Programie III Polskiego Radia autorskie programy jazzowe, m.in. \”Trzy kwadranse jazzu\”. Był przy tym członkiem Akademii Muzycznej Trójki.

Wróblewski komponował również muzykę filmową oraz piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich i brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt.

Artysta miał na swoim koncie także szereg sukcesów międzynarodowych. Wystąpił między innymi na festiwalu jazzowym w Newport, w Stanach Zjednoczonych, współpracował z zespołami Jazz Believers czy All Stars Swingtetem Jerzego Matuszewicza.

This page imported from Bejsment

Idź do oryginalnego materiału