Zmiany u dentysty na NFZ

3 tygodni temu

Odpowiednia higiena zębów oraz regularne wizyty u stomatologa zapewnią piękny uśmiech, ale przede wszystkim uchronią nasze zdrowie przed poważnymi chorobami. Narodowy Fundusz Zdrowia uaktualnił listę świadczeń. Co zatem przysługuje nam podczas wizyty u dentysty?

Bez względu na wiek pacjenta powinny odbywać się raz na pół roku. W ramach profilaktyki próchnicy możliwe jest badanie stomatologiczne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej (raz w roku), kontrolne badanie stomatologiczne (trzy razy w roku) oraz usunięcie kamienia nazębnego tzw. skaling (raz w roku). Wszystkie te świadczenia są bezpłatnie. Podobnie jak znieczulenie. Do wyboru są trzy - powierzchniowe (przy użyciu żelu lub sprayu), nasiękowe (płytkie ukłucie w okolicy zęba) i przewodowe (po których może drętwieć język, warga albo choćby broda). Każde z nich jest wykonywane bez dodatkowych opłat.

- Stomatolog bezpłatnie wykona zdjęcia RTG, wyleczy próchnicę, m.in. wypełni ubytek w zębach, założy opatrunek czy wypłuka kieszonki dziąsłowe i zaaplikuje lek. A co najważniejsze, od 2022 roku plomby do wszystkich zębów są białe – informuje NFZ.

Kobietom w okresie ciąży i połogu (do 42 dnia po porodzie) przysługują dodatkowe świadczenia stomatologiczne. Aby z nich skorzystać należy mieć przy sobie kartę ciąży.

- Przysługuje im wszystko co każdemu pacjentowi. Ponadto mogą skorzystać z czasowego wypełnienia kanału zębów, wypełnienia stałego kanału zębów, usunięcia żywej miazgi, usunięcia martwej miazgi zęba, leczenia kanałowego zęba z wypełnieniem dwóch i trzech kanałów, leczenia kanałowego zęba z zakażonymi kanałami z wypełnieniem jednego i dwóch kanałów zęba – podaje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Osoby, którym brakuje co najmniej pięciu zębów w jednym łuku lub z całkowitym bezzębiem będą miały zrefundowane uzupełnienie braków zębowych przy pomocy ruchomej protezy częściowej, zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w szczęce lub żuchwie łącznie z pobraniem wycisku oraz odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie.

Leczenie zębów jest bardzo ważne, a to dlatego, iż próchnica jest groźnym schorzeniem. Bakterie z jamy ustnej, mogą przedostać się do krwioobiegu i zaatakować każdy organ w naszym ciele. Krążą one po organizmie powodując szereg niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia konsekwencji. Według statystyk próchnica połączona z chorobami przyzębia zwiększa ryzyko wystąpienia zawału i schorzeń naczyń krwionośnych choćby o 70 proc.

  • stomatolog
  • dentysta
  • NOWE SWIADCZENIA NA NFZ
    Idź do oryginalnego materiału