Znamy przepis na udane święta

2 tygodni temu

— Przyjechały panie z Kół Gospodyń Wiejskich, czyli te osoby, które tak naprawdę o kulinariach i tradycjach wiedzą najwięcej. Dzisiaj przyjechały podzielić się tym, co już zrobiły, tym, co przygotowują na święta. Pracownicy między innymi Starostwa Powiatowego mają możliwość spróbowania tych wspaniałych wiktuałów przygotowanych już na święta — mówi Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.

— Między innymi mamy pierniczki, duże ciasta, choinki z pierniczków, małe i duże ciasteczka — wszystko piernikowe — wylicza Kazimiera Szałak z Koła Gospodyń Wiejskich w Domasławiu.

— Właśnie zaczęłam odwiedzać stoiska Kół Gospodyń Wiejskich. Stoiska pięknie wyglądają, ale wyroby na nich smakują równie pięknie. Kilka pierników już skosztowałam, jest ich tak dużo. Wyglądają przepięknie, przecudownie. To jest istny majstersztyk. Na pewno za chwilę też będę kosztowała specjalnie przygotowanej herbaty zimowej — mówi Anna Sobolak, posłanka Platformy Obywatelskiej.

— Już delikatnie spróbowałem kilku pierników, naprawdę są wspaniałe. Muszę powiedzieć, iż tak, już jestem wprowadzony w okres świąteczny — dodaje Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.

Na „Piernikoladę” przyjechała liczna grupa reprezentująca Koło Gospodyń Wiejskich z Domanowic.

— Pierniki były przygotowywane w ekspresowym tempie. Panie się postarały i zorganizowały wypieki. Jak widać, takie domki są bardzo ładnie zrobione. Mało było czasu, ale jednak dziewczyny się spięły i to wszystko przygotowały — wyjaśnia Zenobiusz Modliborski, sołtys Domanowic.

Zapytaliśmy panią Kazimierę, jaki jest przepis na udane pierniczki. Oto co nam powiedziała.

— Są różne przepisy. Każdy wybiera ten, co mu pasuje, przede wszystkim do pierniczków trzeba dać dużo miodu, dużo przypraw korzennych, cynamonu. Wtedy one pięknie pachną i swoim zapachem przyciągają wszystkich — zdradza Kazimiera Szałak z Koła Gospodyń Wiejskich w Domasławiu.

— Pierniki wykonane są według trzech albo czterech różnych przepisów. Także każda któraś tam z pań miała w swoich zapiskach dawnych. Są również przepisy takie zmodyfikowane, jak można powiedzieć, piernik marchewkowy, czyli coś już takiego nowszego z wykorzystaniem innych produktów — dodaje Ewelina Szady z Koła Gospodyń Wiejskich z Domanowic.

— Pierniczki muszą być zawsze na święta Bożego Narodzenia i duże pierniki przekładane powidłami, marmoladą, posypywane różnymi ozdobami, polewami i tak dalej, żeby po prostu ładnie wyglądały też. Nie tylko smakowały, ale ładnie mają wyglądać — podkreśla Kazimiera Szałak z Koła Gospodyń Wiejskich w Domasławiu.

Jak nam powiedział Eugeniusz Chrzan z Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu, takie „Piernikolady” to już tradycja.

— Takie „Piernikolady” odbywały się o wiele wcześniej w ramach grupy senioralnej, tak to się nazywało. Później pandemia spowodowała, iż ta inicjatywa upadła. Postanowiliśmy na ostatnim zarządzie, iż wracamy do tej świetnej tradycji. No i gdy temat został zaakceptowany przez część Kół Gospodyń Wiejskich, postanowiliśmy z kolegą Jurkiem (przyp. red. Jerzy Baniak), specjalistą wojewódzkiego związku podjąć się takiego działania — mówi Eugeniusz Chrzan z Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu.

Podczas wydarzenia obecna była Katarzyna Jarczewska, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

— Do tej pory głównie aktywność terenów wiejskich była skupiona przy ośrodku doradztwa rolniczego we Wrocławiu, dlatego jest nam troszeczkę przykro, iż to dzisiejsze spotkanie nie jest w ośrodku doradztwa we Wrocławiu, tylko w starostwie tutaj na terenie, w centrum Wrocławia, ale cieszymy się, iż coraz więcej osób podejmuje tematykę terenów wiejskich — dodaje Katarzyna Jarczewska.

— Panie stanęły po prostu na wysokości zadania, a oprócz tego również była możliwość wymiany informacji na temat pierników, ich różnych możliwości wykonywania. Naprawdę warto było w dniu dzisiejszym tutaj być i skosztować tego wspaniałego piernika — podkreśla Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.

To nie koniec przedświątecznej propozycji powiatu wrocławskiego dla mieszkańców. 14 grudnia odbędzie się bowiem Jarmark Bożonarodzeniowy.

— Zapraszam w najbliższą sobotę na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Ponad 60 wystawców z terenu całego Dolnego Śląska. Będzie można zrobić zakupy, będzie można kupić prezenty świąteczne. Zachęcamy do robienia zakupów, do wspólnej zabawy. Będzie Mikołaj, będzie pokaz ogni, będą wystawcy, będą gry i zabawy. Będą również różnego rodzaju konkursy dla dzieci i wspólne ubieranie choinki — zachęca Katarzyna Jarczewska, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Idź do oryginalnego materiału