Zniszczone brzegi, uszkodzone wały, zasypane koryto. Wody Polskie zajmą się Bystrzycą po ubiegłorocznej powodzi?

3 godzin temu

Wykonaniem prac związanych z odbudową zniszczonych umocnień brzegowych w rejonie świdnickich Kraszowic oraz udrożnieniem koryta Bystrzycy na odcinku od Lubachowa do Świdnicy chce w 2025 roku zająć się Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Przedstawiciele państwowej instytucji deklarują też kontynuowanie prac związanych z popowodziową odbudową w kolejnych latach.

Przypomnijmy, w wyniku wrześniowej powodzi na obszarze powiatu świdnickiego doszło do strat w mieniu komunalnym szacowanym na co najmniej 190 mln złotych. W samej tylko gminie Świdnica doszło do znacznych szkód w infrastrukturze, które według szacunków Urzędu Gminy wyniosły ponad 50 mln złotych. W przypadku Świdnicy straty w infrastrukturze komunalnej miasta szacowano wstępnie na ponad 8 mln złotych. W związku z powodzią ucierpiało też wielu mieszkańców regionu. Tuż po powodzi lokalne społeczności oraz samorządowcy apelowali do rządu oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” o podjęcie zdecydowanych działań w sprawie zaniedbanych rzek i cieków wodnych, których stan stanowi zagrożenie dla mieszkańców i ich domostw, a także o rozpoczęcie odbudowy zniszczonych obiektów związanych z ochroną przeciwpowodziową.

O planowanych działaniach wzdłuż Bystrzycy informują przedstawiciele „Wód Polskich”. – W tym roku planowane są dwa zadania związane z usuwaniem szkód powodziowych powstałych w korycie rzeki Bystrzycy na terenie Świdnicy. Zostaną one zrealizowane do III kwartału 2025 roku: rzeka Bystrzyca – zabudowa wyrw brzegowych w m. Świdnica – Kraszowice; rzeka Bystrzyca – udrożnienie koryta rzeki na odcinku Lubachów-Świdnica – Kraszowice. Aktualnie przygotowywane są dokumenty niezbędne do ogłoszenia przetargu na wyżej wymienione zadania. Planowany termin ogłoszenia zamówienia to 30 maja 2025 roku – przekazano w odpowiedzi na zapytania wystosowane przez redakcję Swidnica24.pl.

W bieżącym roku planowane jest także zbieranie zalegających śmieci oraz posuszu roślin z wyznaczonych miejsc, załadunek i transport odpadów pojazdami przystosowanymi do przewozu tego rodzaju ładunków, przekazanie odpadów do legalnie funkcjonującego składowiska lub innej instalacji w celu utylizacji. Chodzi o odcinki: rzeka Bystrzyca w km 78+000-80+5000 – odcinek poniżej zapory od Lubachowa do Bystrzycy Górnej; rzeka Bystrzyca w km 71+000 – 78+000 – odcinek od Bystrzycy Górnej do Świdnicy – informują pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Pozostałe szkody na ciekach powiatu świdnickiego (udrażnianie koryt cieków, usuwanie wiatrołomów drzew i rumoszu drzewnego zalegającego w korytach cieków, naprawa skarp, murów oporowych, umocnień brzegowych koryt cieków) będą sukcesywnie usuwane po zapewnieniu ich źródła finansowania w roku następnym i latach kolejnych, co przyczyni się w sposób istotny do wzrostu ochrony powodziowej – dodają przedstawiciele Wód Polskich.

1 z 27

/mn/

Idź do oryginalnego materiału