Zobacz niezwykłe, barokowe peruki z bliska na wystawie w Domu Kultury „Śródmieście”!

5 godzin temu
Zdjęcie: peruki


Wszyscy pamiętamy zachwycający pokaz podczas Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki – „Vive la mode! Vive la vie!”. Zaprezentowane zostały wtedy stylizacje modowe białostockiej projektantki Edyty Uss-Mazewskiej, fryzury wykonane przez fryzjera-artystę Dawida Mazerskiego oraz peruki, które stworzyła ukraińska artystka – Asya Kozina.

Ręcznie wykonane dzieła z papieru

Asya Kozina jest twórczynią skupioną na odkrywaniu możliwości współczesnej rzeźby papierowej. Jej zainteresowania, jako profesjonalnej artystki leżą w dziedzinie badań kulturowych, archiwizacji i plastycznej ekspresji różnych historycznych, tradycyjnych i artystycznych form.

Biały papier jest wykorzystany nie tylko, jako narzędzie, ale także jako element symbolizujący proces historyczny. Artystka zostawia pustą papierową powierzchnię do własnej interpretacji przez odbiorcę.

Zwykłe białe arkusze stały się znakiem rozpoznawczym artystki. Asya wierzy, iż biały papier pozwala zaakcentować formę i ukryć drugorzędne szczegóły. Wszystkie prace są wykonywane manualnie, a każda z nich jest unikalna i nigdy nie zostanie powielona. Ta indywidualność stanowi opozycję do zwielokrotnionych obrazów medialnych tworzonych dzięki narzędzi cyfrowych, reprezentujących współczesną kulturę wizualną. Na pierwszy rzut oka można podejrzewać, iż niektóre prace Koziny zostały zaprojektowane graficznie dzięki środków cyfrowych. Na szczęście projekty nie były zmieniane przez współczesną technologię, co jest prawdziwym dowodem mistrzowskiego fachu.

Na wystawie można zobaczyć peruki, a także obrazy!

Obecnie wystawa składa się z rysunków Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz „Owoce Baroku” i barokowych peruk.

„Owoce Baroku – Table Baroque” to wystawa rysunku Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz. Wystawa składa się z dziesięciu wielkoformatowych obrazów, stanowiących współczesną interpretację barokowej martwej natury. Inspiracją były dzieła mistrzów takich jak Caravaggio czy Jan Van Huysum. Najczęściej pojawiającym się motywem są winogrona, ukazane zgodnie z barokowymi regułami: ostrym światłocieniem, ekspresją oraz bogactwem formy. W procesie twórczym najważniejsze było zachowanie harmonii i czytelności obrazu, pomimo świadomej rezygnacji z pełnej palety barwnej, typowej dla baroku. Artystka z wyczuciem wprowadziła do swoich prac subtelne elementy współczesne, które wzbogacają tradycyjną formę. Szczególny nacisk położono na ukazanie głębi (trzeciego wymiaru) poprzez precyzyjne zastosowanie światłocienia. Wystawa powstała w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku na realizację projektu pn. „Owoce Baroku” w ramach „Barokowych Ogrodów Sztuki”.

Wystawy są czynne do 25 lipca, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00 w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Kilińskiego 13, II piętro). Wstęp wolny!

Idź do oryginalnego materiału