Żółte tulipany dla mieszkańców. Dzień Europy w Lublinie [ZDJĘCIA]

1 tydzień temu

Lublin włączył się w obchody Dnia Europy. Z tej okazji mieszkańcy Lublina otrzymali żółte tulipany. Dodatkowo przy miejskim ratuszu stanęło specjalne stanowisko, gdzie można było uzyskać informacje o zrealizowanych inwestycjach z funduszy europejskich.

– Cieszymy się, iż należymy do tej wspólnoty – mówią mieszkańcy miasta. – Pamiętam ten dzień, 20 lat temu, jak wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Przyznam szczerze, iż byłam wtedy dosyć sceptycznie nastawiona. Ale patrząc na to, jak zmieniła się Polska, jak zmienił się Lublin, jestem przeszczęśliwa, iż jesteśmy we wspólnocie. Dało nam to ogromne możliwości rozwoju – nie tylko miast, ale też rozwoju osobistego. Na pewno wpłynęło to na życie każdego człowieka.

– Osiągnięto dużo – mówi dr Andrzej Dumała z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Unia stworzyła bardzo trwałą strukturę polityczną, mocno zinstytucjonalizowaną. Stworzyła bardzo silną strukturę ekonomiczną, bo jest jednak tym zorganizowanym podmiotem, który jest największy w gospodarce światowej, z ponad 16-procentowym udziałem, o ile mówimy o imporcie, eksporcie towarów i usług. Stworzyła też wspólnotę prawną, bardzo silną wspólnotę aksjologiczną, która pokazała siłę wobec chociażby tego wyzwania, jakim jest agresja rosyjska wobec Ukrainy.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Pamiętamy czasy, jeszcze kilkanaście lat wstecz, kiedy to wszystko było takie szare, przygnębiające. A teraz to się rozwija, idziemy do przodu. Na pewno fundusze unijne bardzo w tym pomogły – zauważa jedna z mieszkanek. – Jestem zadowolona, bo mogę swobodnie podróżować po Europie. Standard życia nam się poprawił.

– Lublin i cała Lubelszczyzna przez te 20 lat bardzo mocno się zmieniły – zaznacza Andrzej Skórski z punktu Europe Direct, działającego przy Fundacji „Nowy Staw”. – Popatrzmy chociażby na komunikację miejską, każdy, kto żył w tym mieście 15-20 lat temu, pamięta, iż jak wsiadał do autobusu, to nie było pewne, czy tym autobusem dojedzie do celu. Natomiast dzisiaj mamy nowe autobusy, nowe trolejbusy, rozbudowane linie autobusowe. Mamy również nowe przystanki z wyświetlaczami. To wszystko było sfinansowane z funduszy europejskich. Ponadto spore inwestycje poszły na rewitalizacje w mieście. Na tych funduszach skorzystało nie tylko miasto. Skorzystali również obywatele, skorzystały firmy, NGOsy.

– To, co zostało w tej chwili uzgodnione i nad czym pracujemy, to przede wszystkim polityka wschodnia, wprowadzenie Ukrainy, Mołdawii i państw kandydujących do struktur europejskich i zwłaszcza wsparcie procesu odbudowy Ukrainy. To jest w tej chwili najważniejsze – mówi Ilona Raduj z Departamentu Polityki Zewnętrznej Unii Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Bezpieczeństwo transatlantyckie i stosunki ze Stanami Zjednoczonymi oraz bezpieczeństwo ekonomiczne, zwłaszcza bezpieczeństwo energetyczne. To jest nauczka z kryzysu energetycznego powstałego na skutek agresji rosyjskiej na Ukrainę. Nad tym pracujemy i będziemy intensywnie pracować w ciągu najbliższych miesięcy.

W ramach obchodów Dnia Europy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się także debata „Polsce służyć, Europę budować”. Podczas wydarzenia eksperci rozmawiali o współczesnych wyzwaniach stojących przed Unią Europejską.

Dzień Europy jest obchodzony co roku 9 maja. Jest to święto upamiętniające deklarację Schumana, który przestawił nową wizję współpracy politycznej w Europie. Plan Schumana jest uznawany za początek współczesnej Unii Europejskiej.

InYa / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Idź do oryginalnego materiału