Zrobiła to! 17-letnia Sądeczanka – Hania Danek Mistrzynią Europy!

1 miesiąc temu

Hanna Danek została mistrzynią Europy juniorek w konkurencji K1 na rozgrywanych w Krakowie mistrzostwach Europy juniorek i U23 w kajakarstwie górskim. Hania jest zawodniczką Klubu Sportowego START Nowy Sącz. 17-letnia zawodniczka Startu Nowy Sącz w finale zaliczyła bezbłędny przejazd i wyprzedziła o 1,52 sekundy Czeszkę Barę Galusakovą i jej rodaczkę Marketę Hojdovą.

W młodzieżowych mistrzostwach Europy w Krakowie bierze udział prawie 300 zawodników z 28 reprezentacji. Stolica Małopolski, a konkretnie krakowski tor slalomowy Kolna po raz kolejny jest areną dużego wydarzenia w tym sezonie. Przypomnijmy, iż w czerwcu w Krakowie rozegrano trzecie w obecnym sezonie zawody Pucharu Świata seniorów. Teraz przyszedł czas na młodzież – w sobotę rywalizowali indywidualnie kajakarki i kajakarze. Kapitalnie spisała się Hanna Danek, która w świetnym stylu – w czasie 100.34 – wywalczyła tytuł mistrzyni Europy w konkurencji K-1 slalomu kajakowego.

Bardzo dobrze mi się płynęło. Jak dotarłam do połowy pomyślałam sobie, żeby tylko utrzymać ten poziom i będzie bardzo dobrze. Jestem niezwykle wdzięczna wszystkim, którzy się przyczynili do tego medalu. To niesamowite przeżycie stać na podium i słuchać „Mazurka Dąbrowskiego” w Krakowie, na swoim torze, w Polsce i być mistrzynią Europy. To było moje marzenie. Zawsze mistrzostwa Europy szły mi lepiej niż świata i utrzymałam ten poziom. Jestem niezwykle dumna i mam nadzieję, iż mam z czego. Oczywiście cała Polska jest niesamowicie dumna z medalu olimpijskiego Klaudii Zwolińskiej. Jest ona wielką inspiracją dla mnie i myślę, iż dla wielu polskich i nie tylko polskich kajakarzy – powiedziała Danek, która w Krakowie potwierdziła swój ogromny talent i znakomitą formę. Miesiąc temu w Liptowskim Mikulaszu zdobyła srebrny medal mistrzostw świata juniorów.

Awansu do 12-osobowego finału nie zdołała wywalczyć Zuzanna Piprek, która w półfinale uzyskała 14. czas.

W rywalizacji U-23 Dominika Brzeska (START Nowy Sącz) zajęła dziesiąte miejsce. Polka miała nieudany finałowy przejazd, w którym ominęła bramkę, za co otrzymała 50 karnych sekund. Złoty medal wywalczyła reprezentantka Francji Eva Pietracha, srebrny Czeszka Lucie Nesnidalova, a brązowy Słowenka Eva Alina Hocevar.

Domowy tor na Kolnej jest atutem reprezentantów Polski, którzy już wzbogacili medalową kolekcję z tegorocznych imprez. Srebro igrzysk olimpijskich i dwa medale ME zdobyła Klaudia Zwolińska, w PŚ na podium stanął Mateusz Polaczyk, a wśród juniorów na lipcowych MMŚ w słowackim Liptowskim Mikulaszu brylowała Hanna Danek, zostając wicemistrzynią świata juniorek w K-1, teraz dołożyła złoto ME. Sponsorem polskiego kajakarstwa jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Skład reprezentacji Polski w slalomie kajakowym i kayak crossie na młodzieżowe mistrzostwa Europy w Krakowie:

Młodzieżowcy: Tadeusz Kuchno, Marcin Kościukiewicz, Szymon Sowiźrał (wszyscy KKK Kraków), Martyna Bednarczyk, Mikołaj Mastalski (oboje Pieniny Szczawnica), Katarzyna Liber, Michał Ciągło, Szymon Nowobilski, Dominika Brzeska (wszyscy Start Nowy Sącz), Jakub Dyda (AZS AWF Kraków)

Juniorzy: Joachim Jabłoński, Piotr Biernat, Hanna Danek, Zuzanna Piprek (wszyscy Start Nowy Sącz), Krzysztof Książek, Marek Kulczycki, Michał Szostak (wszyscy KKK Kraków), Julia Kirkowska (LUKS Kwisa Leśna), Igor Puczel (AZS AWF Kraków), Mateusz Hamerski, Aleksandra Dusik (oboje Pieniny Szczawnica).