Źródełka lecznicze na Podkarpaciu. Gdzie się znajdują?

carpatiabiznes.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: źródełko lecznicze borek stary


Źródełko/Borek Stary. Na terenie powiatu rzeszowskiego znajdują się źródełka z wodą, która według przekazów ustnych ma lecznicze adekwatności.

Ich istnienie związane jest z kultem Matki Bożej i przyciąga wielu wiernych szukających pomocy w swoich problemach.

Źródełko w Borku Starym

To jedno z najbardziej znanych źródełek, wokół którego rozwinął się kult Matki Bożej Boreckiej, rozpoczęty w 1336 roku. Obok źródełka znajduje się grota z figurą Matki Bożej z Lourdes.

Wierni odwiedzają to miejsce, pijąc wodę lub się nią obmywając. Wiele osób doświadczyło uzdrowień, zwłaszcza w przypadkach chorób oczu.

Znajduje się tu zespół klasztorny OO. Dominikanów, w tym kościół, kaplica Matki Bożej Bolesnej oraz kaplica św. Anny.

Studzianka w Przylasku

Źródełko przy kaplicy Matki Boskiej w Przylasku ma tęczową barwę promieniowania radiestezyjnego, podobną do wody z Lourdes.

W 1624 roku mieszkańcy schronili się tutaj przed najazdem tatarskim dzięki wstawiennictwu Matki Bożej. Kaplica była wielokrotnie odbudowywana, a obecna została poświęcona w 1995 roku. Miejsce to jest przez cały czas licznie odwiedzane.

fot. Powiat Rzeszowski

Studzienka „Na Piasku” w Głogowie Małopolskim

Według legendy, Maryja ukazała się tu dwóm żebrakom i uzdrowiła ich, co zapoczątkowało kult.

Jan Kazimierz Lubomirski oraz Urszula Lubomirska rozbudowywali kościół i upowszechniali kult Matki Bożej Głogowskiej. W XVIII wieku zbudowano kościół filialny oraz budynek chroniący studzienkę.

W czasie odpustów wielu pielgrzymów przybywało po cudowną wodę, a monety wrzucane do studzienki miały być użyte do odlewu dzwonu.

fot. Powiat Rzeszowski

Idź do oryginalnego materiału