Zwiedzanie z latarką, czyli Noc Muzeów. Gdzie będzie można się wybrać w powiecie świdnickim?

1 rok temu

By zachęcić widzów do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, od 1997 roku w całej Europie galerie i muzea zapraszają na nocne zwiedzanie, połączone z licznymi atrakcjami. Już za kilka dni, w najbliższy piątek na gości czekać będą Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Noc Muzealna w Muzeum Dawnego Kupiectwa odbędzie się w piątek, 12 maja w godzinach od 19.00 do 24.00. Wydarzenie rozpocznie kuratorskie oprowadzanie po najnowszej wystawie czasowej „Dzieje Zakładów Przemysłu Cukierniczego Śnieżka w Świebodzicach w latach 1938-2023”. Dostępne będą także wszystkie ekspozycje stałe, czyli aranżacje dawnej apteki, karczmy, sklepu kolonialnego, domu wagi, urzędu miar, stacji paliw, dziejów świdnickiego piwowarstwa, salonu mieszczańskiego, a także gotyckiej Sali Rajców. Dodatkową trakcją przygotowaną tego wieczoru dla zwiedzających będzie koncert przebojów muzyki filmowej.

Szczegółowy program wydarzenia:

  • godz. 19.00 – otwarcie muzeum dla bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych, w tym dawnej apteki, karczmy, sklepu kolonialnego, domu wagi, urzędu miar, stacji paliw, dziejów świdnickiego piwowarstwa, salonu mieszczańskiego a także gotyckiej Sali Rajców,
  • godz. 19.30 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Dzieje Zakładów Przemysłu Cukierniczego Śnieżka w Świebodzicach w latach 1938-2023”,
  • godz. 21.00 koncert przebojów muzyki filmowej w wykonaniu Futyma Version Quartet,
  • godz. 24.00 – zakończenie bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych oraz finał Nocy Muzealnej.

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Muzeum Kolejnictwa oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Osiemnasty Kołobrzeski” zapraszają na nocny patrol w ramach Nocy Muzeów 2023. – Przenieś się w czasie do 1945 roku i wstąp w szeregi „kolejowego wojska”. Pomóż odzyskać łupy zrabowane osadnikom i chroń mienie kolejowe. Poznaj formacje zajmujące się pilnowaniem porządku na kolei w pierwszych powojennych latach oraz problemy z jakimi się mierzyły. Odkryj jaworzyńską parowozownię na nowo – opisują organizatorzy wydarzenia, zachęcając do kontaktu z muzeum i zgłoszenia chęci udziału. Ilość miejsc jest bowiem ograniczona.

Wydarzenie odbywa się na zasadach gry terenowej. Uczestnicy odbywają trasę patrolu w grupie na terenie muzeum, pod opieką rekonstruktorów, po drodze wykonując zadania (poszukiwanie przedmiotów, interakcje z napotkanymi postaciami fabularnymi). Przewidywany czas trwania: około 60 minut. W trakcie patrolu uczestnicy będą musieli poruszać się w trudnym terenie, warto przygotować się na ewentualność zmoknięcia lub pobrudzenia ubrań. Po zakończeniu patrolu możliwość obejrzenia rozszerzonej wystawy przy wagonie pancernym oraz zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Wymagania udziału w wydarzeniu: 1) osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział tylko pod opieką dorosłych, 2) minimalny wiek uczestników to 9 lat, 3) własna latarka (sprawna), 4) zalecane solidne obuwie i ubiór odporny na uszkodzenia.

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Nocy Muzeów 2023 na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wstęp wolny. Szczegółowy program na załączonym plakacie. Zachęcamy również do obejrzenia filmowej zapowiedzi wydarzenia przygotowanej przez gościa specjalnego tegorocznej edycji – pana Norberta Konarzewskiego – informują przedstawiciele placówki.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy,
Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej,
Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, opr. mn/

Idź do oryginalnego materiału