Żyrafa odzyska głowę. Rzeźba doczekała się rozstrzygnięcia przetargu

2 miesięcy temu
Żyrafa doczeka się remontu i konserwacji. Rzeźba sprzed 65 lat jest w kiepskim stanie, ale w końcu udało się wybrać firmę, która zajmie się jednym z symboli Parku Śląskiego.

Po czterech przetargach w końcu udało się wyłonić wykonawcę, który zajmie się remontem i konserwacją ważnej rzeźby w Parku Śląskim. „Żyrafa” to charakterystyczny obiekt, jeden z symboli parku. Minęło kilkanaście lat od jej ostatniego remontu w 2011 roku. Stan rzeźby jest kiepski, od zeszłego roku jest ona pozbawiona elementu wieńczącego konstrukcję, czyli głowy. Było zagrożenie, iż może ona spaść z wysokości 16 metrów. Dlatego Park Śląski szukał wykonawcy, który zajmie się „Żyrafą”.

Pierwszy przetarg ogłoszono już z końcem stycznia. Jednak od tamtej pory trzeba było go powtarzać jeszcze 3 razy. Każde kolejne zamówienie unieważniano, ponieważ wszystkie oferty okazywały się dla Parku zbyt kosztowne. W końcu za czwartym razem udało się wyłonić wykonawcę. W ciągu kilku miesięcy podniesiono budżet inwestycji z 338 tys. zł do 399 zł brutto. Zmieściła się w nim firma Art Forum Sp. z o.o. z Krakowa, która zaproponowała realizację za dokładnie taką kwotę.

Poza naprawą lub wymianą uszkodzonych lub skorodowanych elementów wykonawca będzie miał za zadanie m.in. usunięcie wtórnych powłok malarskich i odtworzenie pierwotnej kolorystyki. Zanim przystąpi do prac w Parku Śląskim, to będzie musiał stworzyć dokumentację projektową prac. Ma na to około 4 miesiące, a na wykonanie robót budowlanych i prac konserwatorskich około 10 miesięcy.

fot. Park Śląski.

Rzeźba powstała w 1959 roku. Jej autorami jest trzech krakowskich twórców: artyści plastycy Leopold Pędziałek oraz Leszek Dutka i odpowiedzialny za projekt konstrukcji inż. Jerzy Tombiński. Rzeźba zbudowana została z elementów stalowych i żelbetowych. Odlew wspartej na trzech nogach żyrafy wykonano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Początkowo szara z fioletowym oświetleniem neonowym, została pomalowana na żółto w brązowe łaty. W 2011 roku wrócono do pierwotnej kolorystyki rzeźby i wykonano nowe oświetlenie. „Żyrafa” została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego decyzją z dnia 27 kwietnia 2011 roku.

Idź do oryginalnego materiału