100 milionów dla dolnośląskich sportowców

3 godzin temu

— Jestem przekonany, iż ta współpraca, którą inicjujemy, zaowocuje takim przekazem do społeczeństwa. To też się wkomponuje w ducha mojego podejścia do sprawy, a czuję się zadaniowcem, więc jestem przekonany, iż za jakiś czas, jeżeli w takim gronie się spotkamy, będę mógł Państwa poinformować wspólnie z Panem marszałkiem, iż zorganizowaliśmy wyjątkowe działania, które owocują bardzo pozytywnymi zmianami, nie tylko w obrębie naszej uczelni, ale przede wszystkim w obrębie środowiska, iż działania będą miały charakter promienisty i tak do tego podchodzę — mówi Telewizji Echo24 rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, dr hab. Tadeusz Stefaniak.

— Środki finansowe, które samorząd województwa przeznacza, to jest około 100 milionów złotych na poprawę bazy sportowej, na różnego rodzaju szkolenia, na badania medyczne najlepszych sportowców na Dolnym Śląsku. Przypominam, iż te badania jako pierwsi w Polsce zapoczątkowaliśmy. Badamy młodych sportowców, którzy ulegają kontuzjom. Po to, żebyśmy m.in. mogli z nich korzystać jako przyszłych olimpijczyków. Chcemy te pieniądze wydawać racjonalnie, ale chcemy je wydawać na olimpijczyków, na osoby, które w przyszłości będą reprezentować Dolny Śląsk i Polskę na olimpiadzie. To jest dla mnie priorytetem, iż te pieniądze muszą być w tym kierunku sterowane— przekonuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Wojciech Bochnak. —Następna rzecz to są środki. Wiemy, iż AWF też potrzebuje poprawy bazy sportowej, tej, która jest bardzo ważna dla kształcenia sportowców, ale też przyszłych trenerów. Mamy sportowców, ale też chcielibyśmy to, co było kiedyś i to było dobrą zasadą, iż szkoliliśmy fachowców w danych dziedzinach, dyscyplinach sportowych. Dzisiaj widzimy, iż mamy bardzo dużo wykształconych np. trenerów piłki nożnej, ale bardzo brakuje nam innych dyscyplin sportowych, innych trenerów w innych dyscyplinach sportowych. Obserwowaliśmy Olimpiadę i widzieliśmy, iż takie państwa jak chociażby Gruzja miała świetne wyniki w judo, To jest dyscyplina, w której np. nie widzieliśmy dawno, żebyśmy nie mieli medali. No i też musimy wprost powiedzieć i bić się w pierś — mamy słaby wynik jako Dolny Śląsk, jeżeli chodzi o medale olimpijskie — dodaje.

Poprawy wymaga jednak więcej kwestii.

— Mamy coraz większe problemy jako społeczeństwo z coraz niższym, zdecydowanie obniżającym się w sposób wyjątkowo negatywny poziomem sprawności Polaków. Niezależnie od tego mamy też problem, wręcz pandemiczny, z coraz szerszą nadwagą i otyłością. To jest coś, co de facto powinno prowokować wszystkie działania, zwłaszcza uczelnię, która jest powołana do działań edukacyjnych w tym obszarze, abyśmy wspólnie mogli – w odniesieniu do szeroko rozumianych podmiotów miejskich, samorządowych – przeciwdziałać tego typu działaniom — mówirektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Idź do oryginalnego materiału