11 listopada punktualnie o godz. 11.11 z rzeszowskiego Rynku wystartuje 12. PKO Bieg Niepodległości. O zwycięstwo walczyć będzie ok. 2,7 tys. uczestników. Ścigać się będą w białych i czerwonych koszulkach. Dzięki temu utworzą żywą flagę. Bieg główny zostanie rozegrany na dystansie 10 km. Kierowcy muszą mieć na uwadze, iż w tym dniu ulice w centrum miasta od godz. 10 będą wyłączone z ruchu.
– Rzeszów to miasto ludzi aktywnych, miasto które wspiera sport, tężyznę fizyczną i fajne spędzanie czasu- powiedział podczas konferencji w ratuszu Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa, który uczestniczył we wszystkich Biegach Niepodległości. – Ten bieg jest wyjątkowy, bo i dzień jest wyjątkowy. Ciarki przechodzą nie tylko na starcie podczas hymnu, na mecie, ale i podczas samego biegu. Takie biegi wspomina się latami.
Sekretarz przypomniał, iż pierwszy rzeszowski Bieg Niepodległości, w którym brało udział 637 osób, odbył się 9 listopada 2013 r. – Mam dziś ze sobą medal z tego biegu. Pamiętam, jak rok wcześniej brałem udział w Biegu Niepodległości w Krośnie – podkreślił Marcin Stopa. – Poczułem ten klimat. Na następny dzień usiadłem ze świętej pamięci prezydentem Stanisławem Sienko, który odpowiadał za sport, i mówiłem, iż to wstyd, żebym jeździł na Bieg Niepodległości do innego miasta, a my w stolicy województwa takiego biegu nie mamy. w tej chwili bijemy rekord frekwencji, mamy 2,7 tys. uczestników – dodał.
Ulice będą wyłączone z ruchu w godz. od 10 do 13.30
Start biegu usytuowany został na Rynku, na wysokości studni. Dalej trasa przebiegać będzie następująco: ul. T. Kościuszki, Plac Farny, ul. Sokoła, ul. Sobieskiego, ul. Grunwaldzka (od Piłsudskiego do Sobieskiego), ul. Piłsudskiego (pod prąd jeden pas), Al. Cieplińskiego (pod prąd dwa pasy), ul. Zygmuntowska (od ul. Moniuszki do ul. Jagiellońskiej), ul. Jagiellońska (od ul. Zygmuntowskiej do ul. 3-go Maja), ul. 3-go Maja, Al. Lubomirskich, ul. Szopena (od Kilara do Pl. Śreniawitów), Plac Śreniawitów, ul. Kilara – Most Zamkowy, ul. Kopisto, Al. Rejtana w kierunku al. Powstańców Warszawy (bieg zawraca na wysokości C. H. Plaza i dalej porusza się Al. Rejtana w kierunku ul. Pigonia), za skrzyżowaniem Al. Rejtana z ul. Pigonia bieg wbiega na Al. Rejtana pod prąd i zawraca po około 200 m. Następnie Al. Rejtana, ul. Kopisto- Most Zamkowy, ul. Kilara w prawo, ul. Szopena następnie al. Lubomirskich powrót na Rynek tą samą trasą, gdzie będzie meta. Dodatkowo wyłączona z ruchu zostanie ul. Moniuszki.
Ulice zaznaczone pogrubionym tekstem będą całkowicie wyłączone z ruchu. Natomiast na Al. Piłsudskiego i al. Cieplińskiego bieg będzie odbywał się dwoma pasami ruchu prawych jezdni, oddzielonym barierkami i taśmami zabezpieczającymi.
Pierwsze utrudnienia w ruchu mogą pojawić się od godz. 5, związane one będą z rozstawianiem elementów zabezpieczających na trasie biegu. Cała trasa zamknięta będzie od godz. 10.00 do godz. 13.30. Ruch kołowy będzie przywracany stopniowo, po przejechaniu radiowozu zamykającego bieg główny. Utrudnienia będą eliminowane wraz z bieżącym usuwaniem barier zabezpieczających.
O godz. 9.30, rozpoczną się oficjalne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości. Po mszy świętej uczestnicy obchodów przejdą ul. Plac Farny, ul. Sokoła, ul. Sobieskiego pod pomnik Józefa Piłsudskiego. W związku z tym w godzinach od 10.30 do 12.30 zamknięta dla ruchu kołowego będzie ul. Sobieskiego od skrzyżowania z ul. Targową do ul. Placu Wolności.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKO Bank Polski. – Chcemy być numerem 1 dla naszych klientów towarzysząc im nie tylko w codziennym życiu – mówił Witold Kołcz, dyrektor ds. sprzedaży w PKO BP. – Bieg w Rzeszowie jest wyjątkowy, bo na sportowo świętujemy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dyrektor banku podkreślił, iż impreza ma charakter pomocowy. – Biegnę dla… – W tym roku zawodnicy pobiegną dla 2-letniego Szymona – poinformował. – Chłopiec urodził się z bardzo rzadką wadą genetyczną oraz zaburzeniami rytmu serca. Czeka go kilka operacji oraz ciągła rehabilitacja. Aby mu pomóc, biegacze będą mogli odbierać identyfikatory o akcji w biurze zawodów i przypiąć je do koszulek startowych. Następnie ich zaangażowanie zostanie przeliczone na pomoc finansową.
Zapisy na bieg jeszcze możliwe
Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Rzeszów Biega. – Emocje są dla mnie ogromne – nie krył Mirosław Wierzbicki, przewodniczący Społecznej Rady Sportu przy Prezydencie Rzeszowa, współorganizator biegu. – Dziękuję wszystkim biegaczom, bo to oni tworzą klimat tego biegu i wszystkim, którzy nas wspierają. Inicjatywa biegu wyszła od miasta, z ratusza, 11 lat temu, wtedy poproszono nas, o organizację takiego wydarzenia. Udało nam się. Przez te wszystkie lata doświadczenia nazbieraliśmy sporo. Jesteśmy zaskoczeni, bo w tym roku mamy ponad pół tysiąca więcej uczestników niż przed rokiem.
Zapisy online już się zakończyły – kilkadziesiąt pakietów zostało, więc można się po nie jeszcze zgłaszać w biurze zawodów. Będzie działało w hali Podpromie: 10 listopada (niedziela) w godz. od 15 do 18 oraz 11 listopada (poniedziałek) – w godz. od 7.30 do 10.45.
Każdy kto ukończy bieg dostanie medal
– Medale czekają na mecie dla wszystkich, kto ukończy bieg – mówił Piotr Kowal ze Stowarzyszenia Rzeszów Biega. – W tamtym roku na dystansie 10 km mieliśmy najlepsze wyniki w Polsce. W tym roku spodziewamy się kolejnych rekordów. Mamy prawie 2,7 tys. uczestników. Z Rzeszowa wystartuje 1400 osób. Po tej liczbie widać, iż nasze miasto jest coraz bardziej rozbiegane. Każdy z biegaczy startuje w naszej koszulce – białej lub czerwonej, by na starcie utworzyć biało-czerwoną flagę.
W trakcie biegu i przed jego rozpoczęciem ulice będą wyłączane z ruchu. Policja oraz miejskie służby będą zabezpieczały trasę. Organizatorzy zachęcają mieszkańców miasta do kibicowania – będą rozdawane do tego specjalne gadżety. Bo 11 listopada najlepiej wyjść z domu i świętować razem.