Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej do Internetu.
Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.
We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, pięćdziesiąty piąty już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.
Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==
—
W roku 1904, na pamiątkę 50. rocznicy ogłoszenia dogmatu o „Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny” ogłoszonego przez papieża Piusa IX, w górnej części parku okocimskiego stanęła figura Matki Bożej, nazywana często Matką Bożą Okocimską lub Matką Zakochanych.
Fundatorką figury była Zofia Jadwiga baronowa Goetz Okocimska (1867-1945), opiekunka Ochronki ss. Służebniczek w Okocimiu, czynna działaczka Akcji Katolickiej, a także wiceprezeska Spółki Akcyjnej browaru okocimskiego. Żona właściciela browaru barona Jana Goetz Okocimskiego i córka hrabiego Artura Sumińskiego – weterana powstania styczniowa i właściciela ziemskiego, administratora między innymi dóbr słotwińskich. Synem Zofii Jadwigi był Antoni Jan – ostatni właściciel okocimskiego browaru z rodziny Goetzów Okocimskich, uczestnik trzech wojen.
Archiwalne zdjęcie Zofii Jadwigi baronowej Goetz Okocimskiej: Muzeum Fotografii w Krakowie.
—
PiMBP w Brzesku