138 lat Sokolstwa na Sądecczyźnie! Uroczyste obchody już 25 maja w Nowym Sączu

5 godzin temu

To będzie wyjątkowa niedziela dla wszystkich, którym bliska jest historia, patriotyzm i tradycja. Już 25 maja 2025 roku w Nowym Sączu odbędą się uroczystości z okazji 138. rocznicy powstania Sokolstwa Polskiego na Sądecczyźnie. Wydarzenie organizuje Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, a jego program zapowiada się niezwykle podniośle – w duchu wspólnoty, pamięci i dziedzictwa narodowego.

Msza, Marsz Sokołów i inscenizacja historyczna

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 15:15 mszą świętą w kościele św. Kazimierza. Następnie, o 18:30 w Sokolni przy MCK SOKÓŁ, zaplanowano spotkanie patriotyczne z udziałem zaproszonych gości. Odbędzie się m.in. prezentacja działalności Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół-Świat Pracy” z Grybowa oraz prezentacja książki o druhu Kazimierzu Gołachowskim, przygotowana przez dr. Kamila Oleksińskiego.

Wieczorem – o 20:15 na placu przy kościele św. Kazimierza – nastąpi kulminacyjny moment obchodów: Apel Pamięci, składanie wieńców oraz inscenizacja nawiązująca do rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, upamiętniająca Tysiąclecie Królestwa Polskiego.

Objęliśmy patronat nad wydarzeniem

Nie tylko historia – wspólnota i tożsamość

Tegoroczne obchody realizowane są pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki, posła Patryka Wichra oraz starosty nowosądeckiego Tadeusza Zaremby.

Wydarzenie ma silny wymiar edukacyjny i symboliczny – to nie tylko wspomnienie o chlubnej przeszłości Sokolstwa, ale także przypomnienie, jak ważna jest dziś społeczna aktywność, oddolna inicjatywa i pielęgnowanie narodowych wartości. Wszystko to w roku, gdy Polska świętuje 1025-lecie koronacji pierwszego króla.

Sądecczyzna pamięta – i zaprasza

W organizację wydarzenia włączyły się liczne instytucje, m.in. Muzeum Ziemi Sądeckiej, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Rycerze Kolumba, harcerze i skauci, a także szkoły i stowarzyszenia. Patronami medialnymi są m.in. miastoNS.pl oraz Radio RDN.

Idź do oryginalnego materiału