14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski

1 dzień temu

14 kwietnia po raz siódmy jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą. Akt ten zainicjował chrystianizację ziem polskich i jest uznawany za początek naszej państwowości. W tym roku mija 1059. rocznica tego wydarzenia. Święto Chrztu Polski ustanowił Sejm ustawą z 2019 roku, jako święto państwowe.

Historyk mediewista, profesor Wojciech Fałkowski podkreślił (2016), iż chrzest zmienił wszystko w historii Polski:

Historyk doktor Jacek Krochmal z Archiwum Głównego Akt Dawnych tłumaczył (2016), iż nie ma dokumentu, potwierdzającego jakoby Mieszko I właśnie 14 kwietnia przyjął chrzest, choć przemawia za tym tradycja Kościoła:

Do dziedzictwa chrztu Polski wielokrotnie nawiązywał Jan Paweł II (zmarł w 2005), poruszając kwestie tożsamości Polaków czy zjednoczonej Europy. Tak było między innymi w 1979 roku w Warszawie i w Gnieźnie oraz w 1997 w Poznaniu. Papież podkreślał wielką rolę chrześcijaństwa w budowaniu europejskiej wspólnoty kulturowej, filozoficznej i społecznej.
W homilii wygłoszonej 3 czerwca 1979 roku, w Gnieźnie, gdzie znajduje się grób św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, Jan Paweł II mówił o znaczeniu jego ofiary dla rozwoju chrześcijaństwa na naszych ziemiach:

59 lat temu, 14 kwietnia 1966 roku, rozpoczęły się główne obchody religijne Milenium Chrztu Polski. W całym kraju wzięły w nich udział tysiące ludzi, mimo iż komunistyczne władze wszelkimi sposobami próbowały udaremnić lub zdezawuować kościelne uroczystości. Nie wyrażono zgody na przyjazd do Polski papieża Pawła VI, odwoływano pociągi, rozpędzano procesje, a władze same zorganizowały konkurencyjne obchody tysiąclecia państwa polskiego.
W 1050. rocznicę chrztu Polski obchodzoną w 2016 roku, papież Franciszek napisał: “Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał początek państwa polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, ale wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość”.
Franciszek odwiedził Polskę w 2016 roku. 28 lipca odprawił na Jasnej Górze uroczystą mszę, która była narodowym dziękczynieniem za chrzest Polski.

źródło: IAR

Idź do oryginalnego materiału