18. Krakus Festival

bialyorzel24.com 1 miesiąc temu

Pomimo nieoczekiwanych trudności organizacyjnych 18. edycja Krakus Festival zakończyła się sukcesem, po raz kolejny gromadząc miłośników polskiej kultury i tradycji. Wydarzenie, organizowane przez Polskie Centrum Naukowe w Chicopee, odbyło się 10 listopada w Parku Piłsudskiego w Holyoke.

Doroczny festiwal przez ostatnie kilka lat odbywał się w Ludlow Country Club i tam też miał się odbyć w tym roku, pierwotnie w październiku, jednak uszkodzenia spowodowane awarią systemu zraszaczy uniemożliwiły realizację wydarzenia w planowanym terminie. Dzięki determinacji organizatorów udało się przenieść festiwal w inne miejsce i ustalić nową datę. Mimo tych zmian frekwencja dopisała, a nawet, jak informuje Joanne Gruszkos, przewodnicząca Rady Dyrektorów Polskiego Centrum w Chicopee, kilkoro uczestników, którzy nie mogli wziąć udziału w pierwotnym terminie, miało okazję dołączyć w nowym.

Festiwal rozpoczął się tradycyjnym powitaniem i odegraniem hymnów Polski oraz Stanów Zjednoczonych. O oprawę duchową zadbał o. James McCurry, a prelekcję o historii i przyszłości Polskiego Centrum wygłosiła Joanne Gruszkos.

Niestety, zmiana terminu uniemożliwiła występ Zespołu Pieśni i Tańca Polanie z Bridgeport, CT, który przez kilka ostatnich edycji uświetniał wydarzenie. W zamian publiczność miała okazję wysłuchać występu lokalnych muzyków: Veroniki Rovatti i Michaela Osowieckiego, którzy wykonali polskie pieśni ludowe. Ich energetyczny występ zachęcił publiczność do wspólnego śpiewania, tworząc niezapomnianą atmosferę.

Jak zawsze głównym punktem programu było wręczenie nagrody Polish Heritage Award, którą w tym roku wyróżniono Josepha M. Kosa, działacza oddanego polsko-amerykańskiej społeczności, wieloletniego prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej w zachodnim Massachusetts. Urodzony w Holyoke w 1943 roku Joseph M. Kos ukończył studia na Rennselaer Polytechnic Institute i z powodzeniem kontynuował swą zawodową karierę w dziedzinie inżynierii. Przez całe życie angażował się w działalność polonijną – od piastowania funkcji sekretarza rady parafialnej w parafii Matki Bożej Bolesnej w Holyoke, po kierowanie lokalnym oddziałem KPA. Jego działania na rzecz zachowania polskiego dziedzictwa, organizacji kulturalnych i pomocy potrzebującym w Polsce pozostają inspiracją dla kolejnych pokoleń.

W trakcie festiwalu uhonorowano też Stasia Radosza, założyciela, pierwszego dyrektora wykonawczego i wieloletniego kustosza Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee. Nie ulega wątpliwości, iż to właśnie dzięki niemu i jego niestrudzonemu dążeniu do realizacji swego marzenia to miejsce stało się tym, czym jest dzisiaj. W uznaniu jego marzenia o stworzeniu żywego pomnika dla narodu polskiego oraz za jego oddanie, zaangażowanie i poświęcenie w budowaniu Polskiego Centrum jako wiodącego muzeum i ośrodka kultury wręczono mu pamiątkową tabliczkę ze zdjęciem i słowami uznania.

W trakcie wydarzenia wręczono także stypendium imienia Theodore’a P. Tenorowicza i Mary E. Bigos, a uczestnicy mogli wziąć udział w loterii.

Na zakończenie przewodniczący komitetu organizacyjnego Richard Pinkos podsumował wydarzenie, dziękując wszystkim za zaangażowanie.

AD, JLS
Fot. Cathy M. Laskowski Photography

Idź do oryginalnego materiału