19 uzdolnionych młodych ludzi ze stypendiami artystycznymi prezydenta Białej Podlaskiej

10 miesięcy temu

W sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury w czwartek 29 lutego dziewiętnastu młodym, wyjątkowo uzdolnionym osobom prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk wręczył stypendia artystyczne.

To był wyjątkowy wieczór chociażby z tej racji, iż to największa jak dotychczas liczba osób, które w jednym roku otrzymały stypendium artystyczne. – Dzieje się tak dlatego, ponieważ poziom artystyczny, jaki prezentujecie, stawia was w ogólnopolskiej, europejskiej, a choćby światowej czołówce w uprawianych przez was dziedzinach sztuki. Jesteśmy z was bardzo dumni. Życzymy, aby stypendium, które za chwilę otrzymacie, było motywacją do podejmowania nowych wyzwań oraz pomagało wam realizować wasze artystyczne projekty – tymi słowami rozpoczęła galę rzecznik prezydenta miasta Gabriela Kuc-Stefaniuk.

Na pierwszy ogień poszedł taniec, w której to dziedzinie sztuki reprezentanci miasta promują nasz region na krajowych i międzynarodowych konkursach, gdzie zajmują medalowe miejsca. Czeki wręczyli prezydent Michał Litwiniuk i wiceprezes Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie Marcin Bochenek. Stypendystami zostali:

Maja Romanowska – uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej, gdzie pełni rolę przewodniczącej samorządu uczniowskiego. Odkąd wymówiła pierwsze słowa, z pasją rozwija swoje umiejętności wokalne. Mija już siódmy rok, gdy pod czujnym okiem Ireneusza Parafiniuka z zaangażowaniem współtworzy zespół Chwilka. Laureatka festiwalu dziecięcego Piastuś i wielu innych konkursów. Od dziewięciu lat rozwija umiejętności taneczne, po drodze szlifując talent na zajęciach gimnastyki artystycznej. w tej chwili trenuje w Dance Academy Studio przy Bialskim Centrum Kultury pod wodzą Karoliny Brodzik-Zaremby.

Nadia Aleksandrowiczjest uczennicą szóstej klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej. Nadia pasję do tańca rozwijała od najmłodszych lat, na początku uczestnicząc w zajęciach gimnastyki sportowej, a następnie rozbudowując swoje umiejętności w szkole tańca Kontra oraz w tej chwili w Dance Academy Studio. Oprócz tygodniowego planu treningów, razem z rodzicami Nadia poszukuje też różnych form indywidualnego poszerzania umiejętności tanecznych.

Zofia Marczuk – uczennica pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 5. Mistrzyni Polski federacji WADF (World Artistic Dance Federation) w kategorii artistic dance show dzieci oraz podwójna wicemistrzyni świata w kategorii artistic dance show oraz improwizacja jazz dance. Tytuły te Zosia wywalczyła w listopadzie 2023 roku w czeskim Libercu.

Danylo Yaroshko – jest uczniem pierwszej klasy Zespołu Szkół Zawodowych im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białej Podlaskiej. Otrzymane stypendium przeznaczy na rozwój swojej życiowej pasji, czyli tańca towarzyskiego. Karierę rozpoczął we wczesnym dzieciństwie, jeszcze na Ukrainie, i kontynuuje ją do dziś. Jest uczestnikiem i laureatem wielu prestiżowych, ogólnopolskich i ogólnoświatowych turniejów w sportowym tańcu towarzyskim. Posiada najwyższą klasę taneczną w Polsce – A – i jest tegorocznym mistrzem województwa lubelskiego w tańcu latynoamerykańskim.

Zuzanna Popielewicz – uczennica Liceum Akademickiego w Białej Podlaskiej. Zuzia trenuje i tańczy sportowy taniec towarzyski od sześciu lat, zdobywając czołowe miejsca na prestiżowych turniejach tańca, w tym sześciokrotne mistrzostwo okręgu lubelskiego. Zuzia bierze udział w turniejach skali ogólnopolskiej i światowej, a otrzymane stypendium przeznaczy na rozwój swojej pasji.

Paulina Biskupskajest uczennicą Katolickiej Szkoły Podstawowej w Białej Podlaskiej. Jej pasją, którą rozwija od czwartego roku życia, jest taniec. Tańczy w formacji oraz występuje solo. Wielokrotnie reprezentuje Białą Podlaską na turniejach krajowych i zagranicznych, tańcząc ze Szkołą Tańca Kontra. Jej największym osiągnięciem jest mistrzostwo świata WADF w formacji show dance junior i II wicemistrzostwo świata w duetach jazz junior. Jej marzeniem jest zatańczyć na Broadway’u w Nowym Jorku.

Olga Wydrauczennica siódmej klasy Szkoły Podstawowej nr 6 w Białej Podlaskiej. Jej pasją i zamiłowaniem jest taniec, któremu poświęca bardzo dużo swojego czasu. Od września 2020 roku uczęszcza do Szkoły Tańca Kontra. Od 2021 roku reprezentuje miasto na wielu turniejach ogólnopolskich, a w ostatnim czasie również międzynarodowych. Ze swoim zespołem zdobyła tytuł II wicemistrza Polski w kategorii formacje show dance, co umożliwiło w 2023 roku wyjazd na Mistrzostwa Świata WADF (World Artistic Dance Federation) do Czech, na których wraz z grupą zajęła pierwsze miejsce w kategorii formacje show dance i trzecie miejsce w kategorii jazz formacje, oraz półfinał w kategorii solo jazz improwizacja na Międzynarodowym Turnieju Warsaw Dance.

Zofia Maria Wawryniukjest uczennicą siódmej klasy Społecznej Szkoły Podstawowej w Białej Podlaskiej. Od szóstego roku życia tańczy w Szkole Tańca Kontra, a pod skrzydłami swojej trenerki Doroty Kowalczyk zdobywa od wielu lat zaszczytne miejsca na podium konkursów ogólnopolskich, a także międzynarodowych. Jej największym sukcesem jest tytuł mistrza świata, który zdobyła wraz z formacją na Mistrzostwach Świata w Czechach, w 2023 roku. Zosia, oprócz tańca, pasjonuje się teatrem. W wolnej chwili lubi czytać.

Nadia Kowalczyk – uczennica pierwszej klasy I Liceum Ogólnokształcącego, laureatka tytułu Mistrza Polski solo show dance juniorów federacji WADF, a także piątego miejsca na świecie. Wraz z koleżankami ze Szkoły Tańca Kontra wywalczyła tytuły: mistrzyni świata formacji show, drugiej wicemistrzyni formacji jazz, drugiej wicemistrzyni duetu jazz federacji WADF, laureatki Pucharu Polski duety jazz, solo show dance. Była uczestniczką warsztatów tanecznych u polskich i zagranicznych trenerów. Poza tańcem Nadia pasjonuje się jazdą konną oraz jest wolontariuszką w bialskim schronisku.

Wręczenie czeków uzdolnionym tancerzom uświetniły swoimi występami artystycznymi ubiegło- i tegoroczne stypendystki prezydenta miasta: Paulina Biskupska, Nadia Kowalczyk, Maria Fauzer, Weronika Gajosz, Wiktoria Kedzierska, Pola Maksymowicz, Amelia Mironiuk, Zuzanna Puczka, Martyna Sierakowska, Barbara Śledź, Zofia Wawryniuk, Olga Wydra, Karolina Zacharuk, Patrycja Zawadzka oraz Zosia Marczuk ze Szkoły Tańca Kontra, pod przewodnictwem Doroty Kowalczyk, a także Zuzanna Popielewicz i Danylo Yaroshko ze szkoły tańca Dance Point, kierowanej przez Monikę Popielewicz.

W dotychczasowym gronie stypendystów prezydenta miasta znalazło się wielu uzdolnionych fotografów. W tym roku w tej dziedzinie stypendia od prezydenta Michała Litwiniuka oraz dyrektora Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej Zbigniewa Kapeli odebrały:

Marta Stężała – uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica oraz uczestniczka Koła Fotograficznego Migawka, pod opieką Małgorzaty Piekarskiej, przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego. Ma na swoim koncie wiele osiągnięć w konkursach rejonowych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych, np. wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Martwa Natura” w Zielonej Górze, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym im. Adama Trochimiuka „Migawki z Podlasia” czy wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Dzieła mistrzów inspiracją współczesnej fotografii” w Lublinie.

Martyna Dróżdż – jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. Od 2019 roku uczestniczy w zajęciach Koła Fotograficznego Migawka, działającego przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Wykazuje się dużą aktywnością i wyobraźnią przestrzenną oraz świetnym wyczuciem kadru. Doświadczenie oraz edukację fotograficzną zdobywa, uczestnicząc w wystawach, plenerach oraz warsztatach fotograficznych. Brała udział w wielu konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych oraz zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia. Jej prace można było zobaczyć na czterech dorocznych wystawach koła fotograficznego „Moim obiektywem”.

Kolejną dziedziną, w której przyznano stypendia, był śpiew. Wręczyli je prezydent Michał Litwiniuk oraz radny miejski, przewodniczący komisji oświaty i spraw społecznych Rady Miasta Mariusz Michalczuk. Oto ich zdobywcy:

Zuzanna Janik (w jej imieniu czek odebrała mama Małgorzata)w tym roku kończy 18 lat. Jest uczennicą trzeciej klasy o kierunku biologiczno-chemicznym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Ukończyła I stopień w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej na klarnecie. Śpiewa od dziewiątego roku życia pod okiem Ireneusza Parafiniuka i od jedenastego roku życia uczęszcza na lekcje śpiewu do Szkoły Gospel w Warszawie. Była uczestniczką „The Voice Kids”, „Szansa na sukces” i „The Voice of Poland”. Przez kilka lat była prowadzącą „Teleranek dla dzieci” w TVP ABC. Bierze udział w wielu projektach muzycznych.

Gabriela Leonarcik – to uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Białej Podlaskiej, w której należy do szkolnego chóru Fermata. Od najmłodszych lat kocha muzykę, ale profesjonalną naukę wokalu zaczęła dopiero dwa lata temu w Studio Piosenki Metro Biała Podlaska, prowadzonym przez Marka Chmiela. Uczęszcza na warsztaty wokalne, aktorskie i taneczne, prowadzone przez artystów Teatru Studio Buffo. Kilkukrotnie miała zaszczyt stanąć na jego deskach i zaprezentować się przed jego założycielami Januszem Józefowiczem i Januszem Stokłosą.

Jeśli chodzi o muzykę, w tym roku postanowiono wyróżnić aż trzech wybitnych, dobrze zapowiadających się młodych artystów. Czeki stypendialne z rąk prezydenta Michała Litwiniuka oraz kierownik referatu kultury i sportu Urzędu Miasta Beaty Demianiuk otrzymali:

Kazimierz Suwałajest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. Do klasy perkusji uczęszcza od ponad dziewięciu lat. W karierze muzycznej zajmuje wysokie miejsca w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych. Zależy mu na kontynuowaniu edukacji w kierunku muzyki. Doskonali swoje umiejętności w grze na perkusji poprzez udział w warsztatach perkusyjnych. Bardzo często reprezentuje klasę perkusji i całą społeczność szkoły muzycznej we wszelkich koncertach na terenie Białej Podlaskiej oraz poza województwem.

Julia Kalicka – uczennica siódmej klasy Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza. Julia to wyjątkowo utalentowana skrzypaczka, laureatka 23 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. W tej placówce osiąga najwyższe wyniki klasyfikacyjne. Julia jest również od szóstego roku życia wokalistką zespołu wokalnego Chwilka.

Aleksander Żyłajest uczniem pierwszej klasy IV Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniem trzeciej klasy Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej w klasie skrzypiec Agnieszki Cypryk. Aleksander zadebiutował jako solista z Filharmonią Lubelską w 2019 roku, podczas Lubelskiej Wiosny Młodych. W tym samym roku wystąpił też jako solista z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej na Narodowym Koncercie Listopadowym, z okazji zakończenia obchodów jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej. W październiku 2023 roku odbył się występ Aleksandra jako solisty z Orkiestrą Kameralną Archetti w Katowicach w Sali Polskiego Radia. Aleksander jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wiolinistycznych. Jest także stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatnią kategorią, w której zostały przyznane tegoroczne stypendia artystyczne, jest rysunek i malarstwo oraz grafika komputerowa. Przekazali je utalentowanym młodym ludziom prezydent Michał Litwiniuk oraz naczelnik wydziału edukacji, kultury i sportu Stanisław Romanowski, który jest także przewodniczącym komisji ds. stypendiów przyznawanych osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami miasta Biała Podlaska. A oto stypendyści:

Zofia Kowalskajest piętnastoletnią uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej. Od ośmiu lat uczęszcza do koła plastycznego Kreska w Bialskim Centrum Kultury, prowadzonego przez Renatę Sobczak. Zofia będzie realizowała projekt pt. „Europejskie zamki i pałace”.

Lilianna i Zuzanna Rudzkie – w tej chwili są uczennicami siódmej klasy sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5. Od najmłodszych lat przejawiały artystyczne zamiłowania do malarstwa, tańca, a później również grafiki komputerowej i animacji. Wszechstronnie uzdolnione artystki od piątego roku życia rozwijają pasje taneczną oraz malarską. Ale przede wszystkim pasjonują się grafiką i animacją w pracowni Piksel, pod okiem Lilii Wielgan-Michaluk, od momentu powstania tej pracowni. We wszystkich dziedzinach rokrocznie zdobywają mnóstwo nagród i wyróżnień w skali krajowej, jak również międzynarodowej, reprezentując nasz region. W swoich pracach plastycznych, graficznych i animacjach często podejmują temat zabytków Białej Podlaskiej i województwa lubelskiego.

W dalszej części uroczystości specjalną nagrodą uhonorowano Anetę Pszczoła-Dołęzką. – Drodzy Państwo, „pasja to nie tylko hobby, to całkowite poświęcenie się temu, co czyni nas szczęśliwymi”. Tę pasję ma jeszcze jedna wyjątkowa osoba. Osoba o niezwykłym talencie: pomysłodawczyni i prekursor wprowadzania do szkół pokazów walca wiedeńskiego podczas balów studniówkowych. Przygotowane przez nią układy choreograficzne oraz ich wykonanie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem społeczeństwa Białej Podlaskiej, a także mediów lokalnych i krajowych – powiedziała Gabriela Kuc-Stefaniuk.

Świadczą o tym liczna obecność widzów podczas prezentacji, setki tysięcy odsłon nagrań i komentarzy w mediach społecznościowych oraz publikowanie informacji o pokazach walca przez różne, krajowe media radiowe i telewizyjne. Do największych sukcesów w tym zakresie należy zaliczyć rok 2018, kiedy to liczba odsłon nagrania pokazu walca w portalu YouTube sięgnęła 3,4 mln. Wzbudziło to wielkie zainteresowanie prasy, radia i telewizji. Walcem przygotowanym przez panią Anetę i młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica interesowały się ogólnopolskie stacje telewizyjne. Podobny sukces medialny odniosła prezentacja walca w 2024 roku.

– Śmiało można stwierdzić, iż dotychczasowa aktywność Anety Pszczoła-Dołęzkiej w wyżej opisanym zakresie stanowi promocję szkoły, ale przede wszystkim miasta Biała Podlaska w całej Polsce – podkreśliła prowadząca ceremonię.

Nagrodę i kwiaty wręczyli pani Anecie prezydent Michał Litwiniuk i naczelnika wydziału edukacji, kultury i sportu Stanisław Romanowski.

W przerwach między dekoracjami stypendystów występowały: duet sióstr Lilianna i Zuzanna Rudzkie, Michalina Cyran i Maja Romanowska z zespołu wokalnego Chwilka, natomiast Julia Kalicka zagrała na skrzypcach.

Skład komisji ds. stypendiów przyznawanych osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami miasta Biała Podlaska: przewodniczący – naczelnik wydziału edukacji kultury i sportu UM Stanisław Romanowski, członkowie: kierownik referatu kultury i sportu UM Beata Demianiuk, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej Zbigniew Kapela, radny miasta Biała Podlaska Mariusz Michalczuk, wiceprezes Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie Marcin Bochenek, kierownik Galerii Podlaskiej Renata Sobczak oraz prezes Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego Jarosław Michaluk.

Stypendia wypłacane będą w okresie od stycznia do października 2024 roku, w różnej wysokości dla poszczególnych osób – od 800 do 1700 zł miesięcznie.

Warto dodać, iż w holu przed wejściem do sali widowiskowej można było obejrzeć wystawę prac plastycznych i grafiki komputerowej ubiegłorocznych, a także tegorocznych stypendystów prezydenta.

– Stypendium prezydenta miasta Biała Podlaska to nie tylko docenienie dotychczasowych osiągnięć, ale także symboliczne uznanie ambasadorów kultury naszego miasta – powiedział nam Michał Litwiniuk. – Miasto Biała Podlaska od kilku lat wspiera najbardziej utalentowanych i najpracowitszych młodych artystów, wynagradzając ich poświęcenie w zdobywaniu najwyższych umiejętności. Przyznane dziś stypendia są pomocną dłonią w realizacji twórczych projektów, w doskonaleniu warsztatu artystycznego, w podejmowaniu działań służących wzbogaceniu kultury. Stypendium nie jest zobowiązaniem, tylko nagrodą za wybitne osiągnięcia. Od dzisiaj kolejnych 19 nowych stypendystów jest upoważnionych do reprezentowania Białej Podlaskiej jako ambasadorzy sztuki, którą tworzą w naszych instytucjach kultury. Tegorocznych stypendystów będzie można niejednokrotnie podziwiać podczas wydarzeń organizowanych w naszym mieście w ciągu całego 2024 roku, na które już dzisiaj serdecznie Państwa zapraszam.

A zwracając się bezpośrednio do uhonorowanych czekami młodych i utalentowanych ludzi, podkreślił: – Jestem przekonany, iż otrzymane stypendia otworzą wam, jako młodym adeptom sztuki, drogę do znakomitej, przepięknej, artystycznej przyszłości, i pomogą wam w realizacji planów i pasji, stając się olbrzymią wartością dla Białej Podlaskiej. Gratuluję wam i życzę kolejnych sukcesów, o których, jestem przekonany, usłyszymy jeszcze nie raz.

Jacek Korwin

zdjęcia UM Biała Podlaska

Idź do oryginalnego materiału