20 lat Stali Mielec New York

bialyorzel24.com 6 miesięcy temu

Piłkarze i działacze polonijnych klubów, zaproszeni specjalni goście z Polski oraz wyśmienita zabawa prawie do samego rana. W sobotę, 8 czerwca, w sali kryształowej Zjednoczenia Polaków w Ameryce w Perth Amboy w New Jersey blisko 200 osób bawiło się na balu wydanym z okazji 20-lecia powstania klubu piłkarskiego Stal Mielec New York.

Byli i obecni zawodnicy i działacze Stali Mielec NY dostali pamiątkowe, jubileuszowe statuetki. Fot. Marcin Żurawicz

Wśród gości honorowych imprezy znaleźli się: Jan Domarski – legendarny były piłkarz Stali Mielec i wybitny reprezentant Polski, zdobywca najważniejszej bramki w historii polskiej piłki nożnej na Wembley w 1973 roku (trafienie to zapewniło udział polskiej reprezentacji w rozegranym rok później mundialu w RFN), a także Paweł Mogielnicki, założyciel popularnego serwisu piłkarskiego 90minut. Na gali obecny był także znany dziennikarz Wojciech Ziębowicz, chodząca encyklopedia polonijnego sportu, który jak zwykle w sposób niezwykle barwny przedstawił obecnym historię powstania klubu Stal Mielec NY.

Jubileuszowa impreza rozpoczęła się od tradycyjnego polskiego tańca, czyli poloneza, który poprowadził Artur Kurasiewicz wspólnie ze swoją małżonką Anną. Para ta poprowadziła również całą galę, w trakcie której najważniejszym momentem było przedstawienie najlepszej jedenastki zawodników Stali Mielec NY w historii. Laureatów wyłoniono podczas plebiscytu, w którym udział wzięli wszyscy byli zawodnicy tego zespołu, czyli łącznie kilkaset osób. Do złotej drużyny XX-lecia Stali Mielec NY trafili: Marcin Czerwiński, Krzysztof Głowala, Robert Brożyna, Filip Głowała, Krzysztof Majkut, Dariusz Cioczek, Kestutis Mykolaitis, Jacek Ławniczak, Dominik Brodziński, Paweł Marczenia, Waldemar Pyryt. Piłkarze ci zostali wywołani na scenę, gdzie klubowe Oskary wręczył im sam Jan Domarski przy dźwiękach przeboju zespołu Europe „The Final Countdown”.

Złota drużyna XX-lecia Stali Mielec NY. Od lewej: Waldemar Pyryt, Krzysztof Majkut, Krzysztof Głowała, Kestutis Mykolaitis, Jacek Ławniczak, Robert Brożyna, Filip Głowała, Jan Domarski (gość honorowy), Paweł Marczenia, Artur Kurasiewicz (prezes), Dominik Brodziński, Dariusz Cioczek, Marcin Czerwiński. Fot. Marcin Żurawicz

Podczas balu zlicytowano trzy koszulki piłkarskie, z których dochód zostanie przeznaczony na działalność klubu. Były to: koszulka reprezentanta Polski – Mateusza Kochalskiego, tzw. meczówka Roberta Lewandowskiego prosto z Barcelony oraz koszulka kapitana ekstraklasowej Stali Mielec Krystiana Getingera z podpisami zawodników Stali Mielec New York. Najwyższą cenę podczas licytacji, zgodnie zresztą z przewidywaniami, osiągnęła koszulka kapitana naszej kadry narodowej, która znalazła szczęśliwego nabywcę za kwotę 500 dolarów.

Taneczna zabawa na parkiecie trwała do późnych godzin nocnych. Prym wśród uczestników zabawy wiódł Jan Domarski, który również chętnie pozował do wielu pamiątkowych fotografii.

Jan Domarski. Fot. Marcin Żurawicz
Gość honorowy gali Jan Domarski w otoczeniu uczestniczek balu.Fot. Marcin Żurawicz

Uważam, iż impreza była bardzo udana i cieszę się, iż wszyscy dobrze się bawili – stwierdził w rozmowie z „Białym Orłem” Artur Kurasiewicz, założyciel klubu Stal Mielec NY i jego wieloletni prezes. – Gratuluję zwycięzcom plebiscytu, a także dziękuję za przybycie gościom z Polski i wszystkim piłkarzom, trenerom i działaczom polonijnym, którzy wzięli udział w naszej gali. Dziękuję Jankowi Domarskiemu, który brylował na parkiecie i w kuluarach, a specjalne podziękowania kieruję do swojej żony Anny za pomoc w organizacji i poprowadzeniu tego wydarzenia oraz do całej ekipy ze Staten Island, która ciężko pracowała nad tym, aby nasza impreza miała odpowiednią oprawę – dodał.

Fot. Marcin Żurawicz
Fot. Marcin Żurawicz

Klub Stal Mielec NY powstał w 2004 roku, kiedy to grupa byłych piłkarzy Stali Mielec zamieszkałych w Nowym Jorku postanowiła założyć polonijną drużynę piłkarską. Zebranie założycielskie odbyło się w popularnej wówczas na Greenpoincie restauracji Johnny’s Cafe. Prezesem klubu został wtedy Artur Kurasiewicz, który tę funkcję sprawuje do chwili obecnej, będąc również sponsorem i motorem napędowym Stali. Dzięki jego oddaniu i pasji klub rozpoczął właśnie trzecią dekadę swojego istnienia i cały czas prężnie się rozwija, grając w tej chwili w II Lidze Cosmopolitan.

Marcin Żurawicz

Idź do oryginalnego materiału