22 listopada początek 46. Pucharu Świata w Skokach Narciarskich

bialyorzel24.com 3 godzin temu

Konkurs mikstów w norweskim Lillehammer rozpocznie 46. edycję Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. W sezonie, który rozpocznie się 22 listopada, odbędzie się blisko 40 turniejów. Polscy kibice liczą, iż ich pupile nie będą odgrywać w nich drugoplanowych ról.

Kamil Stoch chciałby z przytupem skończyć karierę. Fot. Kamil Stoch/facebook

Zawody w Norwegii będą pierwszymi z 37 zaplanowanych w tej edycji PŚ. W dniach 22-24 listopada przeprowadzony zostanie konkurs drużyn mieszanych oraz dwa indywidualne. Do końca marca odbędzie się w sumie 30 zawodów indywidualnych, 3 miksty, 3 zmagania duetów oraz 2 rywalizacje drużynowe.

Pierwsze konkursy w Polsce odbędą się już 7-8 grudnia. Dojdzie wówczas do rywalizacji w dwóch zawodach indywidualnych w Wiśle. W terminarzu PŚ znalazło się także miejsce dla Zakopanego. Na Wielkiej Krokwi, w dniach 18-19 stycznia, dojdzie do konkursu drużynowego oraz indywidualnego.

Kamil Stoch i Dawid Kubacki wyczekują inauguracji sezonu. Fot. Kamil Stoch/facebook

Najpierw USA, potem Japonia

W lutym skoczkowie wyruszą do USA, do stanu Nowy Jork, by powalczyć o punkty na skoczni w Lake Placid. 8 lutego odbędzie się tam konkurs indywidualny oraz zawody mikstów. Dzień później ponownie dojdzie do rywalizacji indywidualnej. Tydzień później frajdę będą mieć japońscy fani skoków narciarskich, bo na 15 i 16 lutego zaplanowano konkursy indywidualne w Sapporo.

Głównym wydarzeniem w 2025 roku będą mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, które na początku marca przeprowadzone zostaną w norweskim Trondheim. Kalendarz PŚ zawiera kultowy Turniej Czterech Skoczni, a konkursy odbędą się w dniach 29.12.2024 – 06.01.2025. Finał sezonu nastąpi na mamucim obiekcie w Planicy, a ostatni konkurs zaplanowano na 30 marca.

Dwa razy podium Zniszczoła

W minionym sezonie Polacy nie poszaleli specjalnie na skoczniach. Piotr Żyła w USA w jednym z konkursów zajął 4. miejsce. Podczas zawodów w Lahti Aleksander Zniszczoł był nieco lepszy – stanął na najniższym stopniu podium.

Dobrym wynikiem drużyny pachniało na mamuciej skoczni w Planicy, gdzie kończył się sezon. Po lotach Piotra Żyły i Kamila Stocha zespół Thomasa Thurnbichlera zajmował 2. miejsce. Niestety, po skoku Dawida Kubackiego spadł na 5. pozycję, którą zachował po występie Zniszczoła. Pan Aleksander pokazał za to moc w ostatnich zawodach na Letalnicy (HS 240), zajmując 3. lokatę.

W sezonie 2023/24 w Pucharze Świata triumfował Stefan Kraft z Austrii (został też mistrzem świata), który wyprzedził Japończyka Ryoyu Kobayashiego i Niemca Andreasa Wellingera. Zniszczoł został sklasyfikowany na 19., Żyła na 25., Stoch na 26., a Kubacki na 28. miejscu.

Kamil Stoch i Piotr Żyła liczą, iż jeszcze pokażą pazurki w Pucharze Świata. Fot. Kamil Stoch/facebook

Stoch niewiadomą, Wąsek nadzieją

Przewidywanie rozstrzygnięć w Pucharze Świata na podstawie tego, co działo się latem, to ryzykowna rzecz. Polscy fani skoków nie mieliby jednak nic przeciw, aby Paweł Wąsek choćby w części powtórzył wyniki, jakie uzyskał między sierpniem a październikiem.

Skoczek rodem z Cieszyna jako czwarty Polak w historii został triumfatorem Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Najlepiej czuł się w Rumunii, gdzie dwukrotnie triumfował na skoczni w Rasnovie. 25-letni zawodnik WSS Wisła zgromadził w 11 konkursach 329 punktów i wyprzedził samego Stefana Krafta (305 pkt) oraz Mariusa Lindvika (Norwegia, 300). Ósmą lokatę zajął Dawid Kubacki (175).

W maju skończył 37 lat, ale nie poddaje się Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski stworzył własny sztab szkoleniowy, na czele którego stanął Czech Michal Doležal, były trener polskiej kadry. – Wracam, aby jeszcze podjąć rękawicę do walki. Chcę zakończyć karierę na swoich warunkach, z tarczą na ramieniu – zapowiedział dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli.

Tomasz Ryzner

Kadra Narodowa A Mężczyzn: Dawid Kubacki (Wisła Zakopane), Kamil Stoch (Eve-nement Zakopane -–szkolenie zindywidualizowane), Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła (wszyscy Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe), Jan Habdas* (LKS Klimczok Bystra), Kacper Juroszek* – KS AZS AWF Katowice), Tomasz Pilch* (Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe)

Sztab szkoleniowy: Thomas Thurnbichler – trener; Maciej Maciusiak, Krzysztof Miętus – asystenci trenera; Mathias Hafele – trener techniczny; Paweł Gurbisz – fizjoterapeuta; Arvid Endler – specjalista ds. szkolenia fazy lotu; Maciej Kreczmer – serwisant; Daniel Krokosz – psycholog; Piotr Krężałek – biomechanik; Aleksander Winiarski – lekarz

Sztab szkoleniowy Kamila Stocha: Michal Doležal – trener główny, Łukasz Kruczek – asystent trenera, Kacper Skrobot – serwisant; Łukasz Gębala – fizjoterapeuta

*Osoby powołane przez PZN warunkowo z dodatkowymi warunkami kwalifikacji.

Idź do oryginalnego materiału