29 milionów złotych w ramach rządowej dotacji celowej trafi na wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających staże podyplomowe w naszym województwie. Stosowną umowę podpisali dziś (27 marca) marszałek Piotr Całbecki i wicewojewoda Piotr Hemmerling.
Studenci kierunku lekarskiego kończący studia zobowiązani są do zdania egzaminu, na podstawie którego mogą się ubiegać o staż. W jego trakcie młodzi lekarze mają możliwość nabycia praktycznych umiejętności i poznania zasad pracy w podmiotach leczniczych; ponadto odbywają wiele specjalistycznych szkoleń pod nadzorem lekarzy specjalistów, aby w przyszłości podjąć decyzję o wyborze specjalizacji.
W programie stażu przewidziano szkolenia m.in. z profilaktyki onkologicznej, leczenia bólu, orzecznictwa lekarskiego, prawa medycznego i bioetyki, zdrowia publicznego i profilaktyki dotyczącej szczepień ochronnych, komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym, przeciwdziałania wypaleniu zawodowego, transfuzjologii klinicznej, bezpieczeństwa pacjenta, w tym profilaktyki zakażeń, w szczególności HIV, diagnostyki i leczenia AIDS, diagnostyki i leczenia HCV i ratownictwa medycznego.
Do końca 2022 roku środki na finansowanie staży podyplomowych dla lekarzy i lekarzy dentystów przekazywało Ministerstwo Zdrowia, natomiast aktualnie zadanie to realizuje Wojewoda. 27 marca wicewojewoda Piotr Hemmerling oraz marszałek województwa Piotr Całbecki podpisali umowę wartą 29,1 miliona złotych. Przekazane środki finansowe umożliwią zrefundowanie kosztów staży podyplomowych dla 230 lekarzy i lekarzy dentystów w podmiotach leczniczych na Kujawach i Pomorzu.
– Wciąż brakuje nam lekarzy, zwłaszcza specjalistów. Inwestowanie w staże medyczne to inwestowanie w zdrowie nas wszystkich – powiedział marszałek Piotr Całbecki. Zdaniem marszałka, kujawsko-pomorskie placówki tworzą doskonałe warunki do odbywania staży, ponieważ zarówno kliniki, jak i szpitale wojewódzkie oraz powiatowe świadczą usługi na najwyższym poziomie.
Obecnie w naszym województwie staż podyplomowy odbywa 248 osób, w tym 222 lekarzy i 26 stomatologów. Pracują w 27 placówkach, w tym w szpitalach oraz w indywidualnych i grupowych specjalistycznych praktykach medycznych. Rocznie w naszym regionie staż realizuje 400–420 osób. Staż podyplomowy trwa 13 (dla lekarzy) i 12 miesięcy (dla dentystów). Osoby, które rozpoczęły go w 2024 roku, kontynuują szkolenie w 2025 roku. W październiku odbędzie się kolejny nabór stażystów.
- Obwodnica Mogilna coraz bliżej. Prace idą zgodnie z planem!
– To jest bardzo znaczący dzień dla naszego województwa. Mówimy o tej wrażliwej sferze ochrony zdrowia, jaką jest brak lekarzy. 230 lekarzy – młodych, zdolnych, nowych fachowców, który będą mogli skorzystać z tego rozwiązania, to dla naszego województwa znacząca wielkość. Cieszymy się bardzo, iż możemy przy tym zadaniu współpracować z samorządem województwa i razem z marszałkiem je realizować. Jestem głęboko przekonany, iż środki zostaną adekwatnie rozdysponowane, z pożytkiem dla mieszkańców regionu – powiedział wicewojewoda Hemmerling.
Dyrektor Wydziału Zdrowia KPUW dr Dorota Doktór podkreśliła, iż rynek szuka lekarzy na coraz bardziej potrzebne specjalizacje związane ze starzeniem się społeczeństwa. – Interna, geriatria, chirurgia to jedne z dziedzin, które spędzają nam sen z powiek. Mam nadzieję, iż staż będzie takim czasem, kiedy będzie można kogoś „zarazić” lekarza do takiej, a nie innej dziedziny medycyny. Bardzo liczymy na to, iż odejdą na bok kalkulacje związane z nakładem pracy, przyszłymi zarobkami, a bardziej do głosu dojdzie pasja. Ten staż jest tak naprawdę po to, aby młody lekarz mógł podjąć decyzję kim chce być w przyszłości. My pacjenci też chcielibyśmy mieć lekarzy, którzy wierzą w to, co robią – stwierdziła Doktór.