
Jubileusz sądeckiej Izby stał się okazją do uhonorowania wyjątkowych postaci lokalnego rzemiosła
Za nami uroczyste obchody 40-lecia Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Jubileuszowe wydarzenie stało się nie tylko okazją do podsumowań i wspomnień, ale również do wyróżnienia osób, które od lat wspierają rozwój rzemiosła i przedsiębiorczości w południowej Małopolsce.
W imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki, radny wojewódzki Jan Wiesław Duda wręczył Srebrny Krzyż Małopolski panu Krzysztofowi Szkaradkowi – rzemieślnikowi, społecznemu działaczowi, byłemu prezesowi Spółdzielni Rzemieślniczej „Sądeczanka” i zaangażowanemu członkowi wielu gremiów samorządowych.
Z okazji jubileuszu Zarząd Województwa przyznał również Brązowy Medal Polonia Minor, który został przekazany władzom Izby jako wyraz uznania dla ich wieloletniego wkładu w rozwój samorządu gospodarczego rzemiosła w regionie.
Kim jest Krzysztof Szkaradek?
To postać niezwykle zasłużona dla sądeckiego rzemiosła i życia publicznego. Przez wiele lat był prezesem Spółdzielni „Sądeczanka”, delegatem i członkiem władz Izby, prezesem Klubu Sportowego „Start”, członkiem Zarządu Polskiego Związku Kajakowego, radnym Miasta Nowego Sącza (1994–1998). Po wybuchu wojny w Ukrainie aktywnie wspiera uchodźców – organizując dla nich mieszkania i miejsca pracy. Jest także sponsorem wielu lokalnych inicjatyw społecznych i rzemieślniczych. Jego działalność była wielokrotnie doceniana licznymi odznaczeniami.
Izba Rzemiosła – 40 lat służby południowej Małopolsce
Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu powstała w 1985 roku. Po przemianach ustrojowych przeszła reorganizację, która pozwoliła jej na stabilizację finansową i rozwój. Od 2002 roku funkcjonuje pod obecną nazwą i zrzesza cechy i spółdzielnie rzemieślnicze z powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, nowotarskiego, tatrzańskiego oraz z Nowego Sącza.
Dziś Izba reprezentuje interesy środowiska rzemieślniczego, prowadzi egzaminy zawodowe, a także kształci młodzież we własnym Ośrodku Szkolenia Zawodowego i szkole zawodowej w Krynicy-Zdroju.
Źródło i fot.: UMWM