
W swoim przemówieniu marszałek województwa podkreślił, iż wydarzenie jest nie tylko perłą kulturalną naszego regionu, ale też wyrazem głębokiego szacunku dla jego duchowego i wielowyznaniowego dziedzictwa.
– Hajnówka – jako brama do Puszczy Białowieskiej – to miejsce szczególne. Tu przez wieki żyli obok siebie przedstawiciele różnych kultur, języków i wyznań. Ta mozaika tradycji i wartości, zakorzeniona w codzienności mieszkańców, dziś znajduje swoje odzwierciedlenie w muzyce, która rozbrzmiewa w świątyniach podczas tego wyjątkowego festiwalu – mówił.
Dodał też, iż muzyka cerkiewna, która jest głęboko duchowa, pełna mistycyzmu i harmonii – przekracza granice religii i narodowości. Porusza serca, skłania do refleksji, jednoczy. Jest pomostem między przeszłością a współczesnością, między sacrum a codziennością.
Marszałek, dziękując organizatorom, artystom, duchowieństwu oraz uczestnikom festiwali zaznaczył, że: – Dzięki Wam muzyka cerkiewna nie tylko nie gaśnie, ale rozbrzmiewa coraz mocniej, promując nasz region w Polsce i na świecie.
Z kolei wojewoda Jacek Brzozowski podkreślił, iż festiwal jest marką nie tylko naszego województwa, jest wydarzeniem, które inspiruje wszystkich, dla których muzyka, kultura i sztuka są ważne.
Dyrektor Artystyczny Festiwalu ks. Michał Niegierewicz życzył licznie zgromadzonym gościom wielu duchowych doznań w trakcie sobotniego wydarzenia.
Podczas koncertu galowego wystąpiło 11 chórów, które zostały laureatami tegorocznej edycji w tym Ryski Prawosławny Kameralny Chór „Błogowiest” z Łotwy, zdobywca Grand Prix festiwalu.
Źródło: Urząd Marszałkowski