Impreza odbyła się w sali bankietowej O’Hare Tech Center w Schiller Park i była nie tylko celebracją 90. rocznicy założenia Muzeum Polskiego w Ameryce, ale również okazją do wręczenia dorocznej nagrody “Ducha Polskości”.
Nadrzędnym celem organizacji Letnich Balów Muzeum Polskiego jest zebranie funduszy na działalność tej wyjątkowej placówki kulturalno-historycznej, w której zgromadzone są unikatowe pamiątki po wybitnych Polakach, kolekcja sztuki polskiej oraz ogromny księgozbiór obejmujący pozycje czytelnicze i archiwalne. Tegoroczny bal to już jego 45 edycja i jak co roku zgromadził duże grono gości, ponad 300 osób.
Przybywających gości witali członkowie Muzeum oraz członkowie zespołu Wesoły Lud. Oficjalnego powitania wszystkich dokonała skarbnik-sekretarz PRCUA Agnieszka Bystrzyk, która była także przewodniczącą komitetu organizacyjnego balu. Następnie mikrofon przekazała na ręce Mateusza Bomby, także z PRCUA, który był oficjalnym prowadzącym imprezę. Wieczór rozpoczął się od odśpiewania hymnów Polski i Stanów Zjednoczonych zainicjowanych przez Jamesa Robaczewskiego, przewodniczącego rady dyrektorów oraz prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce a także od powitania honorowych gości. Wśród nich znaleźli się konsul generalna RP w Chicago Regina Jurkowska, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, sekretarza krajowa ZNP-PNA Alicja Kuklińska, Micheline Jaminski wiceprezeska PRCUA, Teresa Opalińska-Kopeć członki Rady Polonii Świata przybyła z Austrii. Wśród gości znaleźli się również przedstawiciele organizacji, ugrupowań, klubów polonijnych oraz amerykańskich.
Kulminacyjnym punktem Balu było wręczenie nagród “Ducha Polskości” przyznawanych za wybitny wkład w dzieło promowania polskiej kultury i dziedzictwa narodowego na obczyźnie. Nagrodę otrzymał Krzysztof Matyszczak, działacz polonijny, biznesmen, ekspert, który jest członkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej od kilku dekad, a przez ostatnie lata pełni funkcję przewodniczącego PSFCU. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach indywidualnej i organizacji. Zdobywcą nagrody w tej drugiej kategorii zostało Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskiej Policji, które zrzesza i wspiera funkcjonariuszy polskiego i słowiańskiego pochodzenia. Butelkami szampana i gromkimi brawami uhonorowano także osoby i instytucje wspierające Muzeum Polskie oraz zaangażowane w organizację muzealnych eventów.
Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowała Orkiestra Anthony’ego Kowalkowskiego. Podczas imprezy wystąpili tancerze zespołu Wesoły Lud działającego przy PRCUA, była także cicha aukcja. Oczywiście nie mogło zabraknąć tortu rocznicowego oraz wspólnego toastu lampką szampana za pomyślność przez prezesa Richarda Owsianego oraz dyrektor zarządzająca Małgorzatę Kot. Dziękując za dotychczasową działalność życzono wszystkim kolejnych lat wypełnionych sukcesami.