Przepuklina przepuklinie nierówna – może rozwijać się w różnych miejscach ciała i dawać odmienne objawy. Umiejscowienie zmiany często pozwala lepiej zrozumieć jej przyczynę i podjąć adekwatne kroki.

O szczegóły zapytaliśmy dr. Patricka Crosby’ego, chirurga bariatrycznego i specjalistę od przepuklin z Hartford HealthCare Medical Group, który wyjaśnia, gdzie najczęściej występują przepukliny i kiedy może być potrzebna operacja.
Czym jest przepuklina?
Przepuklina powstaje wtedy, gdy w osłabionej lub uszkodzonej strukturze mięśniowej lub tkance łącznej tworzy się ubytek, przez który przedostaje się narząd lub fragment tkanki – najczęściej jelito lub żołądek.
– Większość przepuklin, np. w okolicy pępka, pachwiny lub ściany brzucha, daje się wyczuć jako wybrzuszenie – tłumaczy dr Crosby. – Zazwyczaj staje się ono bardziej widoczne podczas wysiłku i może powodować ból lub dyskomfort w danym miejscu – dodaje.
Niektóre przepukliny, tzw. odprowadzalne, można delikatnie wcisnąć z powrotem. Inne, tzw. nieodprowadzalne, pozostają uwięźnięte i wymagają dokładniejszej obserwacji, a często również leczenia chirurgicznego.
Warto dodać, iż nie każda przepuklina objawia się wybrzuszeniem. – Przepukliny wewnętrzne, takie jak rozworu przełykowego, rzadko dają wyraźne objawy zewnętrzne – mówi dr Crosby. – Zamiast tego mogą powodować zgagę, trudności z przełykaniem i ból w klatce piersiowej – tłumaczy.
Jak dochodzi do powstania przepukliny?
Wyróżniamy dwa główne typy zmiany:
- wrodzone – obecne od urodzenia i wynikające z naturalnego osłabienia tkanek, często obejmują przepukliny pachwinowe i pępkowe;
- nabyte – rozwijają się z czasem, na skutek osłabienia tkanek i zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Do czynników sprzyjających należą: przewlekłe zaparcia, uporczywy kaszel, ciąża, dźwiganie ciężarów, blizny pooperacyjne i urazy.
5 najczęstszych lokalizacji przepuklin
Przepuklina może rozwinąć się w różnych częściach ciała – każda z lokalizacji wiąże się z określonym typem i charakterystycznymi objawami. Dr Crosby wyróżnia 5 najczęstszych miejsc występowania tych zmian:
1. Przednia ściana brzucha
Typy: przepuklina pępkowa, nadpępkowa (epigastrium), przepuklina Spiegla
Opis: występują w obrębie ściany brzusznej – najczęściej w okolicy pępka, nad nim lub po bokach. Objawiają się wyczuwalnym wybrzuszeniem, bólem lub tkliwością.
2. Bok brzucha
Typy: przepukliny boczne
Opis: zlokalizowane pomiędzy żebrami a miednicą. Zwykle powodują widoczne wybrzuszenie oraz ból lub tkliwość.
3. Pachwina
Typy: przepuklina pachwinowa, udowa, zasłonowa
Opis: przepukliny w obrębie pachwiny są jednymi z najczęściej występujących. Objawy obejmują wybrzuszenie, uczucie ciężkości, ból lub tkliwość – zwłaszcza podczas wysiłku.
4. Przepona
Typy: przepuklina rozworu przełykowego, przepuklina przeponowa
Opis: przepuklina rozworu przełykowego występuje w miejscu, gdzie przełyk przechodzi przez przeponę – część żołądka lub inny narząd przemieszcza się w kierunku klatki piersiowej. Objawy to m.in. zgaga, cofanie się treści pokarmowej, ból w klatce piersiowej, duszność lub trudności w połykaniu.
5. Blizny pooperacyjne
Typy: przepuklina pooperacyjna
Opis: powstaje w miejscu wcześniejszego cięcia chirurgicznego. Może dawać objawy takie jak wybrzuszenie w okolicy blizny, ból i uczucie napięcia.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
W przypadku objawów sugerujących uwięźniętą przepuklinę nie należy zwlekać – potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna.
Niepokojące objawy to m.in.:
– narastający ból lub powiększające się wybrzuszenie,
– brak możliwości wciśnięcia tkanki do środka,
– wyczuwalna twardość, zaczerwienienie skóry,
– objawy niedrożności jelit: nudności, wymioty, wzdęcia, brak gazów.
Warto pamiętać, iż nie należy ignorować przepukliny, choćby jeżeli nie daje bolesnych objawów.
– Przepukliny nie znikają same. Niektóre przez dłuższy czas są małe i nie dają objawów, ale z czasem się powiększają i zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. W takich przypadkach jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja – zaznacza dr Crosby. – Jeśli przepuklina wpływa na jakość twojego życia, warto zgłosić się do specjalisty – apeluje.
Wizytę można umówić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 860-224-5161.