50 lat gminy Komprachcice. Jej historia sięga jednak znacznie dalej

1 rok temu

50 lat gminy Komprachcice. A zaczęło się od gromady…

50 lat gminy Komprachcice to pretekst do licznych wspomnień i refleksji.

– Wcześniej Komprachcice były gromadą – mówi Krzysztof Szopa, przewodniczący Rady Gminy i pasjonat lokalnej historii.

– Gminna Rada Narodowa spotkała się po raz pierwszy 5 stycznia 1973. Liczyła 27 radnych (obecnie 15). Pierwszym przewodniczącym został Paweł Lewicki, jego zastępczynią Gertruda Goldman. Pod koniec 1973 roku zarządzono nowe wybory do GRN. Powiększyła się ona do 40 osób. Natomiast jej przewodniczącym został Dariusz Brzozowski. Naczelnikiem gminy był Bronisław Sieniarski – opowiada.

50 lat Gminy Komprachcice

Gminna Rada Narodowa dysponowała własnym budżetem, oddzielnym od Urzędu Gminy. Na inauguracyjnej sesji zapowiedziano wiele inwestycji remontowych: rozbudowę Szkoły Podstawowej w Domecku, budowę przedszkola w Ochodzach, powstanie Domu Kultury oraz stadionu w Komprachcicach, także kąpieliska w Polskiej Nowej Wsi. W stolicy gminy zaplanowano budowę pawilonu handlowego i meblowego. Z kolei w Ochodzach – gospody.

W 1973 roku mieli tu… aż 26 sklepów

– Jedną z historycznych ciekawostek jest funkcjonowanie w gminie w 1973 roku aż 26 sklepów. W tym samym roku Urząd Gminy zamówił 30 wagonów żużla na utwardzenie dróg – opowiada Krzysztof Szopa.

Z kolei w 1972 do sześciu szkół podstawowych uczęszczało 2113 uczniów. W gminie działały dwa kina na 320 miejsc. Również trzy biblioteki i siedem punktów bibliotecznych. Natomiast w 1974 roku powstał projekt powiatowy połączenia gmin Komprachcice i Chróścina Opolska. Dzięki temu, iż radni gminy Komprachcice byli jednogłośnie za.

50 lat Gminy Komprachcice. Tak jeszcze nie tak całkiem dawno wyglądało życie codzienne w gminie.

Pierwsze wzmianki już w 1295

Dlatego też tak bardzo złoty jubileusz istnienia gminy wpisuje się w znacznie dłuższe dzieje Komprachcic. Jak sąsiednich miejscowości. Pierwsze informacje o Ochodzach i Dziekaństwie odnaleźć można w dokumencie w roku 1295. Jego mocą, którego biskup wrocławski Jan Ronka wraz z księciem opolskim Bolkiem I wyznaczył nowe granice dóbr kościelnych. W związku z tym porozumienie lokalizowało Ochodze w parafii św. Stanisława w Chrząszczycach. Natomiast Dziekaństwo zaś wyznaczone zostało jako uposażenie dziekana kolegiaty św. Krzyża w Opolu.

Wawelno, Polska Nowa Wieś i Komprachcice pod względem organizacji kościelnej należały do kolegiaty w Niemodlinie. W dotyczącym tej kolegiaty dokumencie z 1302 r. wzmiankowana jest Villa Gumpertii – prawdopodobnie dzisiejsze Komprachcice.

Młyny i tartaki, pierwsze pociągi

W XIX stuleciu powstały zakłady przemysłowe związane z lokalną gospodarką. Chodzi o młyny i tartaki. Również upowszechniało się szkolnictwo. W związku z tym w 1842 r. powstała szkoła w Chmielowicach. A w 1881 r. w Ochodzach.

W 1887 r. przez Chmielowice, Komprachcice i Polską Nową Wieś ruszyły pierwsze pociągi z Opola do Nysy. Warto przypomnieć, iż w 1910 r. w leśniczówce w Ochodzach zadzwonił pierwszy telefon. niedługo pojawili się rowerzyści, motocykliści, a po nich – pierwsze samochody.

Wybuch II wojny światowej wciągnął te ziemie w wir wielkiej historii. 1 września 1939 Z lotniska w Polskiej Nowej Wsi startowały samoloty lecące bombardować Wieluń.

Fotografie z życia Komprachcic pochodzą ze zbiorów prywatnych mieszkańców gminy.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału