Jeśli zmagasz się z nowotworem, wiele rzeczy może wydawać się poza Twoją kontrolą. Jednak dzięki kilku strategiom możesz mieć wpływ na to, jak się czujesz – zarówno pod względem umysłu, jak i ciała oraz samopoczucia – podczas chemioterapii. Ekspert w dziedzinie onkologii dzieli się wskazówkami.
- Rozpocznij łagodny program ćwiczeń.
Jeśli odczuwasz głębokie zmęczenie, które często towarzyszy chemioterapii, ćwiczenia mogą być ostatnią rzeczą, o której myślisz. Ale są one pomocne zarówno na krótką, jak i dłuższą metę. – Ćwiczenia podczas leczenia mogą pomóc w walce ze zmęczeniem. Mogą także przyspieszyć powrót do zdrowia – mówi dr Brian Byrne, onkolog i dyrektor oddziału hematologii i onkologii w The Hospital of Central Connecticut. – Nawet niewielka aktywność może przynieść korzyści. Spróbuj 10-minutowego spaceru po okolicy lub kilku łagodnych pozycji jogi w salonie – radzi. - Odpoczynek i regeneracja to priorytety!
Zarządzanie energią to dwie strony medalu: jedną z nich jest aktywność fizyczna, a drugą odpoczynek. Zaplanuj w ciągu dnia czas na relaks, na przykład popołudniową drzemkę. Podczas codziennych aktywności słuchaj swojego ciała. – Nie forsuj się do granic wyczerpania. Zwolnij, gdy Twoje ciało daje Ci sygnał, by zwolnić – radzi dr Byrne. - Zachowaj rutynę.
W obliczu wyzwań związanych z leczeniem regularne nawyki mogą być zaskakującym źródłem pocieszenia. Staraj się codziennie budzić, jeść i kłaść spać o tej samej porze. Znajdź czas na ulubione zajęcia, choćby jeżeli musisz je dostosować. jeżeli lubisz czytać, spróbuj przeczytać kilka rozdziałów dziennie. jeżeli Twoją pasją jest ogrodnictwo, znajdź zacienione miejsce, gdzie możesz usiąść i przycinać kwiaty. – Staraj się utrzymać możliwie jak najwięcej normalności – mówi dr Byrne. - Dbaj o swoje relacje społeczne.
Izolacja również stanowi zagrożenie dla zdrowia. Podczas chemioterapii staraj się utrzymywać aktywne wsparcie bliskich. Uczestnicz w wydarzeniach towarzyskich kiedy czujesz się na siłach, choćby jeżeli tylko na krótko. Możesz także zaplanować spokojny wieczór filmowy z przyjaciółmi w domu, gdzie będziecie mogli cieszyć się swoim towarzystwem w komfortowych warunkach. – Unikaj osób, które są chore czy przeziębione, ale nie zamykaj się w domu – radzi dr Byrne. - Bądź szczery z rodziną.
Może potrzebujesz chwili zabawy, może chcesz się wygadać – a może to zależy od dnia. Porozmawiaj otwarcie z rodziną i przyjaciółmi o tym, jak mogą Cię wspierać: czy to robiąc zakupy, gotując posiłki, czy po prostu słuchając. Przekaż im także prośbę od lekarza. – Członkowie rodziny, nie zmuszajcie bliskiej osoby do jedzenia, jeżeli źle się czuje – apeluje dr Byrne. – To jeden z obszarów, w których pacjenci i rodziny najczęściej się sprzeczają – dodaje. - Informuj lekarza o skutkach ubocznych.
Lekarz może pomóc w radzeniu sobie z bólem, nudnościami, suchością skóry czy lękiem. Często może przepisać odpowiednie leki lub polecić alternatywne terapie, takie jak akupunktura czy fizjoterapia. Może także zasugerować innych specjalistów, np. terapeutę specjalizującego się w opiece nad pacjentami z nowotworem. Podsumowując: nie ignoruj skutków ubocznych. – Jeśli wiemy, co odczuwasz, możemy pomóc poprawić Twoją jakość życia podczas chemioterapii – mówi dr Byrne.
Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na spotkanie, zadzwoń pod numer 860.621.9316 lub odwiedź hartfordhealthcare.org/cancer.