

65 lat temu, 28 września 1958 roku, ksiądz Karol Wojtyła przyjął święcenia biskupie. Uroczystości w Katedrze Wawelskiej przewodniczył arcybiskup krakowski Eugeniusz Baziak. W konsekracji brali także udział biskupi: Franciszek Jop z Opola i Bolesław Kominek z Wrocławia.
Nowy biskup był najmłodszym członkiem Episkopatu Polski, miał 38 lat. Za swoją dewizę wybrał słowa św. Ludwika Marii Grignion de Montforta – „Totus Tuus” – „Cały Twój”. Towarzyszyły mu później w posłudze kardynalskiej i po wyborze na papieża, 16 października 1978 roku.
Nominacji Karola Wojtyły na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej dokonał papież Pius XII, 4 lipca 1958 roku. Ksiądz Wojtyła dowiedział się o tym po kilku dniach od prymasa Stefana Wyszyńskiego (późniejszego błogosławionego), który wezwał go do Warszawy. Kapłan przebywał wówczas z młodzieżą na spływie kajakowym na Mazurach.
Jedna z uczestniczek tamtego spływu Lidia Abrahamowicz po latach wspominała dzień święceń biskupich Karola Wojtyły, przez młodzież nazywanego „wujkiem”:
(Nagranie z Centrum Myśli Jana Pawła II)
Ojciec Kazimierz Przydatek, jezuita (zmarł w 2020), świadek życia i świętości Jana Pawła II, wspominał po latach swoje spotkanie z młodym biskupem Karolem Wojtyłą w 1958 roku:
(Nagranie z Centrum Myśli Jana Pawła II)
Biskup nominat Karol Wojtyła zamieszkał w Krakowie przy Kanoniczej 21. Uczestniczył w rekolekcjach episkopatu na Jasnej Górze oraz w pracach konferencji plenarnej. Przed konsekracją odbył rekolekcje w opactwie benedyktynów w Tyńcu. 3 października w katedrze na Wawelu biskup Karol Wojtyła odprawił mszę świętą pontyfikalną.
Po wyborze na papieża, w pierwszym orędziu Jan Paweł II nawiązał do uroczystości swoich święceń biskupich: „W tej właśnie godzinie, ciężkiej i pełnej bojaźni, musimy z synowskim oddaniem zwrócić się ku Maryi Dziewicy, która w tajemnicy Chrystusa zawsze żyje i działa jako Matka, i musimy powtórzyć te słowa: „Totus Tuus”, jakie przed dwudziestu laty, w dniu sakry biskupiej wpisaliśmy w nasze serce i nasze godło”.
Jan Paweł II stał na czele Kościoła katolickiego w latach 1978-2005. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat, trzeci pod względem długości w dziejach, wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata. Papież pielgrzym odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 132 kraje. Spotykał się z ludźmi cierpiącymi głód i nędzę materialną i niestrudzenie docierał wszędzie tam, gdzie było łamane prawo człowieka do wolności i godnego życia. Nie wahał się zajmować stanowiska w sprawie konfliktów politycznych i trudnych problemów społecznych.
Jan Paweł II zaangażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami.
Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 1 maja 2011 roku w Rzymie Jana Pawła II ogłoszono błogosławionym. 27 kwietnia 2014 roku został świętym Kościoła katolickiego.
/IAR/