Przed nami długi majowy weekend, który niektórzy pewnie wykorzystają na dłuższe podróże. Dla tych, którzy wolą spędzić czas bliżej domu, przygotowałem 7 ciekawych propozycji krótkich wycieczek po okolicach Poznania. Te propozycje są idealne nie tylko na majówkę, ale można je zrealizować w każdy inny weekend, praktycznie przez cały rok. Niektóre z nich nadają się na jednodniowe wypady, ale są także propozycje idealne na nieco dłuższe wyprawy.
Zaniemyśl – na kawę do hrabiego
Zaniemyśl to niewielka miejscowość niedaleko Środy Wielkopolskiej, której największą atrakcją jest Wyspa Edwarda. Dawniej na wyspę pływał prom, a teraz można się tam dostać przez most pontonowy.
Na wyspie miało miejsce tragiczne wydarzenie, 150 lat temu hrabia Edward Raczyński popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę z armatki, takiej jak na zdjęciu.
Dzisiaj powiedzielibyśmy, iż padł ofiarą hejtu, niesłusznie oskarżony o malwersacje przy budowie złotej kaplicy w katedrze w Poznaniu, co ostatecznie doprowadziło go do depresji i targnięcia się na własne życie. Z tyłu widać dwuosobowe domki, w których można skorzystać z noclegu.
Na samej wyspie największą atrakcją jest szwajcarski domek zbudowany dla hrabiego Raczyńskiego.
Będąc w Zaniemyślu, będziecie mogli pójść na lody do Kociaka. Tak, chodzi o legendarnego poznańskiego Kociaka, który od 1 maja 2024 roku otwiera mini kociaka właśnie w Zaniemyślu, i będzie tam już na stałe.
Tym, którzy mają ochotę na dłuższą wycieczkę, polecam spacer do dębu „Dziadziuś”, zwanego też „Pradziadkiem”, „Królewskim” lub „Piastowskim”, znajdującego się nieopodal Doliwca Leśnego. Od promu na wyspę można tam dojść czerwonym szlakiem, około 3 km.
Z Poznania do Zaniemyśla jest około 40 km,
Kórnik – Spacer po promenadzie im. Wisławy Szymborskiej
Kórnik znany jest najbardziej z zamku, w którym straszy Biała Dama, ale oprócz zwiedzania zamku, miasto oferuje w tej chwili dużo więcej.
Mamy tutaj kórnicką promenadę, czyli piękną trasę spacerową im. Wisławy Szymborskiej o długości 3 km, przy której znajdują się ławki i punkty widokowe na Jezioro Kórnickie. Warto też rozważyć rejs statkiem po jeziorze.
Jest też ławeczka Wiesławy Szymborskiej, przy której turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia.
Wisława Szymborska – poetka nagrodzona nagrodą Nobla – urodziła się w 1923 roku w Kórniku.
Koniecznie trzeba też odwiedzić arboretum kórnickie, znajdujące się na terenie parku przyzamkowego. Można je zwiedzać przez cały rok.
Ostrów Lednicki – miejsce początków Państwa Polskiego
Ostrów lednicki to propozycja na jednodniowy wyjazd dla tych, którzy lubią historię, szczególnie związaną z początkami państwa polskiego. Atrakcją jest przeprawa promowa na wyspę.
Ostrów Lednicki to niezwykłe miejsce, które kryje w sobie wiele tajemnic związanych z historią Polski. Przeprawa promowa to nie tylko sposób dotarcia do celu, ale również swoisty symboliczny akt podróży w głąb historii.
Na wyspie znajdują się ruiny grodu obronnego, który był ważnym ośrodkiem wczesnopiastowskim. Jadąc w kierunku Ostrowa Lednickiego, będziecie mijali skansen w Dziekanowicach. Wizyta w skansenie to z kolei doskonała okazja do spędzenia czasu w łonie natury i przeniesienia się w klimat XIX-wiecznej wsi.
Wypad na Ostrów Lednicki warto połączyć z wycieczką do Gniezna, gdzie można zwiedzić m.in. katedrę, w której koronowano pierwszych królów Polski, oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego, które prezentuje historię wczesnopiastowską.
W drodze do Gniezna warto zatrzymać się jeszcze w Pobiedziskach. Jest tam skansen miniatur, w którym można zobaczyć w miniaturze nie tylko obiekty znajdujące się na Szlaku Piastowskim, ale obiekty z całej Wielkopolski.
Żnin – serce Pałuk, krainy 130 jezior
Żnin znajduje się ok. 90 km od Poznania, podróż zajmie kilka ponad godzinę, a większość trasy pokonamy drogą S5.
Miasto jest centrum Pałuk, pięknego rejonu, o którym mówi się „Kraina 130 jezior”. Największe jezioro Pałuk – Jezioro Żnińskie Duże oraz nieco mniejsze – Jezioro Żnińskie Małe znajdują się właśnie w Żninie. Warto odwiedzić Muzeum Ziemi Pałuckiej, w którym można zobaczyć m.in. ciekawą ekspozycję poświęconą drukarstwu.
Niezwykłym miejscem jest Cukrownia Żnin. Jest to obiekt gastronomiczno-hotelowy z wieloma atrakcjami – parkiem wodnym, strefą saun. Pofabryczne hale zostały przekształcone w wielofunkcyjne, nowocześnie wyposażone sale konferencyjne, Wiele detali nawiązuje do historii tego miejsca.
Jeżeli chcielibyście wybrać opcje z noclegiem, to Żnin będzie doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji, wśród których polecam:
Gród w Biskupinie, gdzie można zobaczyć rekonstrukcję osady powstałej ok. 2700 lat temu w okresie kultury łużyckiej i poznać życie oraz zwyczaje ludności zamieszkującej te tereny. Co więcej, w okolicy znajdują się malownicze jeziora i tereny leśne, idealne na spacery i wycieczki rowerowe.
Kilka kilometrów dalej, w Wenecji, znajduje się Muzeum Kolei wąskotorowej, a tuż obok ruiny średniowiecznego zamku Mikołaja Nałęcza.
Można przejechać się kolejką po torach o rozstawie zaledwie 600 mm ze Żnina aż do Gąsawy lub wysiąść po drodze na przystanku właśnie w Biskupinie, lub w Wenecji.
Innymi godnym uwagi miejscem na Pałukach jest pałac w Lubostroniu. Jest to perełka polskiego klasycyzmu i jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych obiektów rezydencjonalnych w Polsce
Olandia – oaza spokoju
Do Olandii można wybrać się na dłużej lub tylko na jeden dzień. I nie chodzi tu o Szwedzką wyspę, ale o bardzo interesujące gospodarstwo agroturystyczne, tematycznie nawiązujące do osadnictwa olenderskiego.
Na terenie obiektu jest m.in. skansen miniatur, piec chlebowy, czy ekspozycje rolne.
Jest to naprawdę urokliwe miejsce w krainie 100 Jezior, w Sierakowskim Parku Krajobrazowym i w otulinie Puszczy Noteckiej.
To miejsce polecam szczególnie tym, którzy szukają spokoju i odpoczynku, a niekoniecznie intensywnego zwiedzania.
Olandia znajduje się ok. 70 km od Poznania, trzeba się kierować na Pniewy
Środa Wielkopolska – Bazylika, kolejka i Jezioro Średzkie
Największą atrakcją Środy Wielkopolskiej jest Średzka Kolej Powiatowa. Ta perełką powiatu średzkiego, zaczyna sezon właśnie podczas majówki.
Kolejka kursuje do Zaniemyśla a przejazd trwa około godziny. Można więc połączyć wycieczkę do Środy Wielkopolskiej z wizytą w Zaniemyślu.
Dla tych, którzy chcieliby zwiedzić Środę, polecam rozpocząć zwiedzanie od Bazyliki kolegiackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która 16 grudnia 2021 uzyskała tytuł bazyliki mniejszej. Bazylika znajduje się w pobliżu rynku.
Przy Liceum Ogólnokształcącym jest aleja Średzkich Olimpijczyków. Są tam tabliczki z nazwiskami lokalnych sportowców, którzy spełnili swoje marzenie o uczestnictwie w Igrzyskach Olimpijskich. Tuż obok znajduje się mini tężnia.
Nieco więcej czasu warto spędzić nad Jeziorem Średzkim. Dla tych, którzy lubią długie spacery, polecam wycieczkę dookoła jeziora, wokół którego prowadzi doskonała trasa pieszo-rowerowa o długości 5,8 km. Nad jeziorem znajduje się restauracja.
Atrakcja dla dzieci jest niewątpliwie JUMP Park Trampolin, a z kolei miłośnikom ptaków polecam odwiedzić Obszar Chronionego Krajobrazu „Bagna Średzkie”, które są miejscem występowania wielu ciekawych i rzadkich gatunków ptaków. Znajduje się on na wylocie ze Środy w pobliżu torów kolejowych.
Wolsztyn – miasto kwiatów
Wolsztyn często jest nazywany miastem kwiatów, przepięknie prezentuje się wiosną i latem, gdy tysiące kolorowych roślin ozdabiają skwery, place i ulice. Pięknie położony nad jeziorami i otoczony lasami, nad brzegiem rzeki Obry, może się też pochwalić imponującym dziedzictwem kulturowym i bogatą historią.
W samym Wolsztynie i w jego najbliższych okolicach jest wiele doskonałych miejsc na spacery krótsze i nieco dłuższe, ścieżek przyrodniczych. Jedna z nich „Szlak Żurawi” o długości 11 km biegnie wokół Jeziora Wolsztyńskiego. Rozpoczyna się i kończy w Parku Miejskim. Przy ścieżce umieszczono tablice, dzięki którym możemy zapoznać się ze światem roślin i zwierząt na tym terenie.
Nie można nie wspomnieć o parowozowni Wolsztyn, która jest ostatnią czynną parowozownią w Europie. Co prawda parowozy nie kursują już na regularnych trasach kolejowych, jak to było dawniej, ale są organizowane przejazdy na liniach turystycznych. Przy parowozowni znajduje się muzeum, w którym można obejrzeć eksponaty związane z kolejnictwem.
Warte odwiedzenia jest również Muzeum Marcina Rożka – rzeźbiarza i malarza, profesora Szkoły Sztuk Zdobniczych, który osiadł w stolicy Wielkopolski, a jednym z bardziej znanych jego dzieł jest Figura Kata na pręgierzu w Poznaniu. Do Wolsztyna z Poznania jest ok. 70 km, jadąc rzez Grodzisk Wielkopolski.
Podobne artykuły:
Rezerwat Meteoryt Morasko i najwyższy szczyt Poznania