„Pod skrzydłami Anioła” – taką nazwę nosiła gala zorganizowana 14 grudnia 2024 r. w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli z okazji 85-lecia lekkiej atletyki w mieście i jubileuszu 60-lecia pracy szkoleniowej Stanisława Anioła, trenera i honorowego prezesa Katolickiego Klubu Lekkoatletycznego Stal Stalowa Wola.
Wydarzenie podzielono na trzy części. W pierwszej prowadzące galę: Karolina Badowicz i Monika Kłosowska wywoływały na scenę kolejne pokolenia zawodników i zawodniczek, reprezentujących: Zakładowy Klub Sportowy Stal, Miejski i Międzyszkolny Klub Sportowy Sparta oraz Katolicki Klub Sportowy Victoria, a także zasłużonych działaczy i trenerów.
W pierwszej grupie zawodniczek i zawodników, którym dziękowano za reprezentowanie Stalowej Woli, znaleźli się lekkoatleci urodzeni przed rokiem 1967: Maria Kowal z d. Dumiec, Stanisław Anioł, Adam Szczerbiński, Piotr Anioł, Anna Bąk-Żak, Sławomir Chyl, Jerzy Jakowski, Janina Kaźmierczak z d. Granat, Stanisław Kołodziej, Jacek Łyp, Małgorzata Kosiorowska z d. Kwietniewska, Ryszard Lipka, Stanisław Łańcucki, Alfred Micał, Janusz Pacura, Stanisław Pyclik, Jan Rybak, Józef Sowa, Urszula Szuba z d. Burdzy, Grażyna Nowak z d. Tychota.
Kolejną grupę byłych zawodników i zawodniczek, którym prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, starosta powiatu stalowowolskiego Janusz Zarzeczny i wicestarosta Stanisław Sobieraj, radna sejmiku wojewódzkiego Kamila Piech, poseł na Sejm RP Rafał Weber, prezes Sport i Rekreacja w Stalowej Woli Sp. z o.o. Mateusz Nowak, ks. Edward Madej – proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski oraz ks. Paweł Anioł – dyrektor Hospicjum w Ostrowcu Świętokrzyskim, prezes Fundacji Anielska Victoria, dziękowali za piękne i godne reprezentowanie Stalowej Woli na lekkoatletycznych arenach Polski i za granicami kraju, stanowili lekkoatleci urodzeni w latach 1968-1983: Paweł Anioł, Marek Butryn, Paweł Drapała, Marta Dusak z d. Jakuszewska, Sebastian Gądek, Grzegorz Jagiełło, Krzysztof Jaślanek, Dariusz Jurkowski, Jacek Korczak, Jacek Krupa, Paweł Kubicki, Beata Lebioda z d. Bal, Robert Lebioda, Jan Mastalerczyk, Krzysztof Momot, Krzysztof Mudy, Anna Piechniak z d. Maślach, Małgorzata Siembida z d. Jeż, Marta Stryjecka-Kubiak, Agnieszka Strzałka z d. Jeż, Anna Telegha z d. Kata, Joanna Wiśniowska z d. Pyclik, Jolanta Witko z d. Adamczyk, Wojciech Zieliński, Marta Żukowska.
Ostatni „drużyną”, która weszła na scenę, byli lekkoatleci urodzeni w latach 1984-1999: Beata Borcz z d. Krawiec, Agnieszka Dybka, Anna Jędrzejczyk z d. Brzezińska, Aleksandra Kasprowicz, Monika Kłosowska z d. Wiśniowska, Beata Krawiec z d. Maziarz, Katarzyna Kułaga z d. Czachór, Sylwia Kuziora-Majewska, Dariusz Kuźniar, Jacek Kuźniar, Rafał Lesiak, Karol Lesiczka, Marta Maślach, Monika Matusiak z d. Flis, Agata Mróz z d. Brzóska, Maria Oleszycka z d. Serafin, Ryszard Remień, Dawid Sobiło, Anna Sojka z d. Maziarz, Justyna Sałek z d. Szymonik, Aneta Wala z d. Dąbal, Barbara Zając z d. Maziarz.
Podziękowania za wieloletnią owocną pracę usłyszeli także i zostali nagrodzeni trenerzy i działacze lekkoatletyczni: Andrzej Siwek, Artur Behler, Beata Butryn, Svitlana Chub, Katarzyna Gąbka-Anioł, Marian Krawczak, Jacek Małkiewicz, Teresa Sprysak, Magdalena Stec, Aleksandra Stręciwilk, Alicja Tokarczyk, Marek Tokarczyk, Krystyna Wiśniowska, Adam Wiśniowski, Paweł Nowak, Krzysztof Grdeń, Małgorzata Stillger, Marian Zielonka, Zbigniew Kantorowicz.
Nie zapomniano o olimpijczykach. Gromki brawami zostali przywitani: Genowefa Patla z d. Olejarz – uczestniczka IO w Barcelonie w 1992 roku w rzucie oszczepem, Marcin Nowak – dwukrotny olimpijczyk z Sydney 2000 i z Pekinu 2008 w biegu na 100 m oraz w sztafecie 4×100 m i Bartłomiej Stój – uczestnik IO w Tokio w 2021 roku, startujący w rzucie dyskiem. Z powodów rodzinnych bądź zawodowych nie mogła uczestniczyć w jubileuszowym spotkaniu pokoleń lekkoatletycznych czwórka innych olimpijczyków: Leszek Bebło – uczestnik IO w Barcelonie 1992 i Atlancie 1996 w biegu maratoński, Danuta Cieślak z d. Urbanik – uczestniczka IO w Rio de Janeiro 2016 w biegu na 1500 m oraz Joanna Jóźwik – 5 zawodniczka biegu na 800 m podczas IO w Rio de Janeiro 2016 i Angelika Sarna – uczestniczka IO w Tokio 2021 w biegu na 800 m.
Druga część gali należała do obchodzącego w tym roku jubileusz 60-lecia pracy trenerskiej, Stanisława Anioła – wybitnego szkoleniowca, wychowawcy wielu lekkoatletycznych pokoleń, olimpijczyków, medalistów mistrzostw Europy i Polski. Przygodę z lekkoatletyką rozpoczął w roku 1957 roku w Zakładowym Klubie Sportowym Stal Stalowa Wola, jako zawodnik. Kilka lat później, w 1964 roku, po ukończeniu kursu trenerskiego zajął się pracą szkoleniową.
Kiedy w 1998 roku zarząd ZKS Stal klubu dał mu jasny sygnał, iż lekkoatletyka nie ma czego szukać w klubie, iż jest przysłowiową kulą u nogi, postanowił stworzyć swój klub. I zrobił to! Pod swoje skrzydła przyjął Anioła proboszcz parafii przy Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli – ks. Edward Madej. W roku 1998 powołano do życia Katolicki Klub Sportowy Victoria Stalowa Wola. W ekspresowym tempie klub stał się wizytówką Stalowej Woli i całego Podkarpacia. Przez 23 lata Stanisław Anioł był jego prezesem i zajmował się szkoleniem młodzieży. W grudniu 2021 doszło do fuzji Victorii z Międzyszkolnym Klubem Lekkoatletycznym Sparta. Na bazie tych dwóch klubów powstał Katolicki Klub Lekkoatletyczny Stal Stalowa Wola. Stanisław Anioł został wybrany prezesem honorowym zarządu i do dzisiaj zajmuje się pracą szkoleniową.
Podczas 50 Jubileuszowej Gali „Złote Kolce” w 2020 roku organizowanym przez Polski Związek Lekkoatletyczny, Stanisław Anioł otrzymał specjalne wyróżnienie – tytuł „Łowcy talentów”. To najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce, wręczana od 1970 roku.
W swoim, jakże bogatym dorobku trenerskim, Stanisław Anioł może poszczycić się 230 medalami Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, które zdobyli trenowani przez niego zawodnicy i zawodniczki. Wychowankowie trenera Anioła reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich (Leszek Bebło IO Barcelona 1992, IO Atlanta 1996, Joanna Jóźwik IO Rio de Janeiro 2016, IO Tokyo 2021, Angelika Sarna IO Tokyo 2021), w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwa Europy w różnych kategoriach wiekowych (chodziarze: Anna Bąk-Żak, Zofia Wolan, Maria Lewandowska, Marta Żukowska, Marta Stryjecka, Monika Bańka, Jan Bandyga, Rafał Dyś, biegacze: Monika Kłosowska (Wiśniowska), Monika Matusik (Flis), Agnieszka Mierzejewska (Ciołek), Bogdan Dziuba, Stanisław Lebioda, Krzysztof Mudy).
Po zakończeniu kariery zawodniczej wielu podopiecznych Stanisława Anioła podjęło się pracy trenerskiej i odnoszą sukcesy sportowe (Mirosław Barszcz, Monika Kłosowska, Sławomir Szydłowski, Dariusz Jurkowski).
Stanisław Anioł to także niestrudzony organizator imprez masowych w Stalowej Woli – niektóre mają zasięg ogólnopolski, m.in.: Otwarte Mistrzostwa Stalowej Woli w Lekkiej Atletyce, Międzynarodowy Bieg Uliczny Konstytucji 3-Maja, Ogólnopolski Uliczny Bieg Niepodległości, Czwartki Lekkoatletyczne, Grand Prix w Biegach Przełajowych.
Stanisław Anioł zasiada w kapitule Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego w Warszawie oraz zarządzie Stowarzyszenia im. Brata Alberta w Stalowej Woli. Za długoletnią i owocną pracę otrzymał w 2009 roku Złoty Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta RP, a w roku 2018 został laureatem VII edycji Konkursu „Pasjonat Sportowej Polski”. Jest właścicielem złotej, srebrnej i brązowej Odznaki PZLA. Od 2001 roku „Zasłużony dla Miasta Stalowej Woli”. Był radnym powiatu stalowowolskiego przez 6 kadencji, do roku 2023, a przez 11 kadencji, do roku 2021 był w zarządzie Podkarpackiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Rzeszowie. Po filmie, który z okazji jubileuszu 60-lecia pracy trenerskiej przygotowała TVK Stella, na scenę wjechał tort i rozległo się chóralne „Sto Lat!”, a później dostojny jubilat odebrał gratulacje, podziękowania, życzenia i oczywiście także prezenty.
– Miasto Stalowa Wola na zawsze pozostanie zobowiązane i wdzięczne panu trenerowi Stanisławowi Aniołowi za to, co już zrobił, co robi i co jeszcze zrobi dla stalowowolskiego sportu. Wszelkiego dobra życzę i kolejnych sukcesów, i za wszystko serdecznie dziękujemy – mówił prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny.