97-letnia Melitta Sallai z Morawy bohaterką filmu. Będzie pokaz kinowy i spotkanie z twórcami

5 dni temu

Bohaterka filmu urodziła się w szlacheckiej rodzinie ziemiańskiej von Wietersheim – Kramsta. Wraz z bliskimi do 1945 roku mieszkała w pałacu rodu Kramstów w okolicznej Morawie, w tej chwili będący własnością Fundacji św. Jadwigi. Powróciła w swe rodzinne strony po latach i do dziś realizuje w pałacowym majątku społeczne inicjatywy. Jej historię poznać będzie można w najnowszym filmie dokumentalnym „Śląski los”. Pokaz z udziałem Melitty Sallai i twórców historycznej produkcji zaplanowano 23 stycznia w sali kinowej Strzegomskiego Centrum Kultury.

Film dokumentalny „Śląski los” prezentuje historię Melitty Sallai i jej rodziny. To opowieść o losach jednej z setek tysięcy śląskich rodzin, szlacheckiej rodziny żyjącej na Dolnym Śląsku do 1945 roku. Przedstawiamy też historię polsko – niemieckiego pojednania po 1989 roku na podstawie doświadczeń pani Melitty, która powróciła do domu rodzinnego w 1992 roku i mieszka w nim do dzisiaj. Opowiadamy o przełamywaniu barier między dwoma narodami, o zaufaniu i o obawach Polaków przed „powrotem Niemców” na Śląsk – przedstawiają zarys fabuły jej twórcy.

Historia Melitta Sallai to również opowieść o wartościach, którymi kieruje się w swojej działalności społecznej. – W filmie prezentujemy przedszkole, które założyła Melitty Sallai. Prezentujemy również działalność Fundacji Świętej Jadwigi powołaną do życia przez rodzinę pani Melitty. W filmie wypowiada się również młodzież niemiecka i polska, która uczestniczy w szkolnej wymianie, odbywającej się w dawnym pałacu rodziny Witersheim – Kramsta – dodają.

***

Melitta Sallai ma 97 lat. w tej chwili mieszka w Morawie koło Strzegomia. Urodziła się w 1927 roku w pałacu w Muhrau (dzisiejsza Morawa) w szlacheckiej rodzinie ziemiańskiej von Wietersheim – Kramsta. Wraz z rodziną do 1945 roku mieszkała w majątku rodu Kramstów. W wieku 17 lat wraz z rodziną opuściła krainę młodości.

Życie Melitty Sallei jest fragmentem bogatej i złożonej historii Śląska. Przykładem „śląskiego losu”. Jest to też historia trudnych stosunków polsko – niemieckich, a także historia polsko – niemieckiego pojednania. Melitta Sallei mieszkała i pracowała w Austrii, Portugali i Francji, a następnie przez ponad dwadzieścia lat w Afryce, w Angoli, gdzie wychowała swoje dzieci. Życie w Angoli było pełne przygód, wyzwań i niebezpieczeństw. Rodzina Sallai wróciła do Niemiec w 1981 roku.

Po śmierci męża i po przejściu na emeryturę Melitta Sallei zdecydowała o powrocie na Dolny Śląsk. Poświęciła się działalności dobroczynnej, głównie w ramach założonej Fundacji Świętej Jadwigi. W dawnym pałacu rodowym powstało prywatne przedszkole dla dzieci z ubogich rodzin. Mellita za swoją pracę z dziećmi otrzymała Order uśmiechu. W 1999 roku przyjęła polskie obywatelstwo. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Strzegomia oraz Zasłużoną dla Województwa Dolnośląskiego.

Pokaz filmu „Śląski los” z udziałem głównej bohaterki Melitty Sallai oraz twórców filmu odbędzie się w czwartek, 23 stycznia o godz. 18.00 w sali kinowej Strzegomskiego Centrum Kultury, przy ul. I. J. Paderewskiego 36 w Strzegomiu. Wstęp bezpłatny – wejściówki do odbioru w SCK.

/oprac. AN/
/komunikat: SCK/
/zdjęcie główne: Fundacja św. Jadwigi w Morawie, Pałac Morawa/

Idź do oryginalnego materiału